Bir adet tuğlanın fiyatı 1 TL oldu!

Bir adet tuğlanın fiyatı 1 TL oldu! Bir adet tuğlanın fiyatı 1 TL oldu!

İnşaat malzemelerine gelen zamlarla beraber bir adet tuğlanın fiyatı 1 Türk Lirası oldu.


 

Sözcü gazetesinden Bora Erdin'in haberine göre, inşaat şirketleri konkordato talep ederken küçük ve orta ölçekli firmalar da girdi maliyetleri sebebiyle sıkıntılı günler yaşıyor. Geçtiğimiz yıla oranla tuğla fiyatlarının fabrika çıkışı 18 kuruş civarındayken bölgelere göre fiyatlar da üç kata kadar arttı. Bu sene içerisinde dökme tuğlanın adet fiyatı 45 kuruşa geldi. Vergiler ve nakliye eklendiğinde rakam bölgene göre 80 kuruş ila 1 lira arasında yükseldi.

“1 TL’YE ULAŞTI”


Kasaba Yapı İnşaat'ın Genel Müdürü Barış Savaş konuyla ilgili olarak, “Biz  İzmir  ve ağırlıklı olarak Çeşme'de inşaat işleri yapıyoruz. Turistik bir bölge olan Çeşme'de inşaat sezonu kışın başlıyor. Geçtiğimiz yıl dökme tuğla diye bildiğimiz tuğlanın fabrika çıkış fiyatı 18 kuruştu. Nakliye ve diğer maliyetler eklendiğinde 35 ila 45 kuruş arasında adet fiyatı oluyordu. Ancak son zamlarla birlikte bir tuğla 1 TL'ye ulaştı” diye konuştu.

İHALE ALANLAR İFLASIN EŞİĞİNDE


Kapalı Sistem (Borulu Sistem) sulama tesisi inşası yapan Alper Tunga Çeliker ise, “Bu yıl mayıs ayında ihalesine teklif vererek sözleşmesini yapmış olduğumuz işin toplam maliyeti bu güne kadar yüzde 57 (ortalama) artmış durumda. İşin bitim tarihini de göz önüne alırsak bu oran artarak tahminen yüzde 70'i bulacak. Şöyle ki; ihalesine girdiğimiz işi bu günün şartlarında maksimum yüzde15 kar ile almaktayız. Vergi ve sosyal güvenlik ödemeleri de düştüğünde yüzde 8 ila yüzde10 net kar kalıyor” dedi. Çeliker, “Devlet fiyat farkı tasfiye devir ve fesih kararnamesi çıkarmaz ise sektördeki sıkıntı direk olarak tedarikçi firmalar aracılığı ile üretici fabrikalara ve oradan finans sektörüne hızlı bir şekilde domino etkisi yaratarak sirayet edecek. Devlet bu konuda kısa sürede bir adım atmazsa saplandığımız çamurdan çıkamayız” dedi.

DEMİRDEKİ ARTIŞ YÜZDE 48


Dünyadaki emtia fiyatlarındaki artış ve döviz kurunun yükselmesi ile birlikte hızla yükselen demir fiyatları da sektörü zora soktu. Geçtiğimiz seneye orana yüzde 48'in üzerinde artan demir maliyetleri küçük ve orta ölçekli inşaat şirketlerinin sırtındaki kamburu artırdı. 2 bin 300 TL'den bir yılda 3 bin 500 TL'ye gelen artış irili ufaklı birçok şirketin işlerinin durmasına sebep oldu.

İnşaat Malzemeleri Sanayi Endeksi Eylül'de 87,49 puan oldu!