04 / 02 / 2023

Bir batık tüm konut satın alanları etkiler

Bir batık tüm konut satın alanları etkiler

Maket üzerinden satılan konut sitelerinde, proje bitmeden yapılan kaynak aktarımının riskli olduğunu belirten İbrahim Ekşi, bu tür sıkıntıların bütün konut satışlarını kötü etkileyeceğini söyledi.Hektaş Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Ekşi, maket üzerinden satışı yapılan projelerlerde elde edilen gelirin, proje bitmeden başka bir projeye aktarılmaması gerektiğini belirterek 'Böyle bir aktarım olduğu zaman projenin tamamlanması konusunda mutlaka sıkıntı olur. Bir sıkıntı olduğu zaman satıştaki bütün projelere yansır' dedi.

Türkiye'de her zaman, yükselen sektörlere diğer sektörlerden geçişler olabileceğini belirten İbrahim Ekşi, buna karşı olmadığını ancak bu firmaların başladıkları projeleri sorunsuz bitirmek zorunda olduğunu kaydetti. İbrahim Ekşi, şunları söyledi:

'Çok proje yapan riske giriyor'

'Biz herkesin kazanmasını istiyoruz ama kimsenin de mağdur olmasını istemiyoruz. Bu yüzden bütün firmalar aldıkları projeleri sorunsuz bitirmeliler. Bunun için de bu konutlar maket üzerinden satılırken alınan paralar, mutlaka bu projeye harcanmalı, sözkonusu proje bitmeden elde edilen kaynak başka bir projeye ya da arsa alımına aktarılmamalı. Çünkü projenin tamamlanması konusunda mutlaka sıkıntı olur. Bir sıkıntı olduğu zaman satıştaki bütün projelere yansır.'

İbrahim Ekşi, konut üreticisi firmaların devam eden projelerini belli bir aşamaya getirdikten sonra yeni bir projeye başlamalarından yana olduğunu da belirtti. Çok fazla proje üzerinde çalışan firmaların da benzer sıkıntılarla karşılaşabileceğini anlatan Ekşi, 'Tek bir projedeki sorun firmanın bütün projelerine yansıyacak, dolayısıyla çok güzel olan ve bitebilecek projelerin de bitmeme ihtimali ortaya çıkacaktır. En iyisi bir projeyi bitirip yenisine başlamaktır' diye konuştu.

Ekşi sözlerine şöyle devam etti:

'49 yıldır edindiğimiz deneyim, bize bu işin böyle yapılması gerektiğini gösterdi. Örneğin devam eden İdealist Kent projemizde 2 etabı aynı anda yapacaktık. Böylesi bize daha ucuza mal olacaktı. Ama 2006'daki sıkıntıda bundan vazgeçtik. Çünkü 'proje yavaşladı' denmesi bile satışları çok olumsuz etkiliyor. Dolayısıyla attığımız her adımı ona göre atmamız lazım. Biz kimsenin zarar etmesini istemiyoruz. Ama herkesin de bu konuda duyarlı olmasından yanayız.'

İdealist Kent'ten sonra İdealist Köy Çekmeköy'de devam eden İdealist Kent'in ardından bir de İdealist Köy projesi yapmak istediklerini belirten İbrahim Ekşi, bu konuda Trakya'dan İzmit'e kadar olan bölgede uygun arsalar aradıklarını söyledi. Gelecek talebe göre İstanbul'un her iki yakasında da bir İdealist Köy projesi gerçekleştirebileceklerini ifade eden Ekşi şunları söyledi:

'Yaptığımız araştırmalara göre, vatandaşlarımız şehre yakın ama, kendi sebzesini yetiştirebileceği bahçeli evler istiyor. Trakya bölgesinde bu projeye uygun arsalarımız var. Ama kendi arsalarımız biraz küçük kaldığı için daha büyük, 80 ile 250 arasında konut yapılabilecek arsalar bakıyoruz.'

 

Yeni hedef orta gelir grubu

Hektaş ve bütün büyük inşaat gruplarının orta gelir grubuna yönelik konut projeleri yapması gerektiğini belirten Ekşi, 'Önümüzdeki dönemde orta gelir grupları için İdealist Kent'ler oluşturmak istiyoruz. Bu projelerde bina kalitesini yine yüksek tutup belki arsa payı maliyetini düşürerek uygun fiyat oluşturacağız. Orta gelir grubunun edinebileceği konutların fiyatları 80 bin YTL ile 150 bin YTL arasında olmalı' diye konuştu. Konutun ana maddesinin arsa olduğunu hatırlatan Ekşi sözlerini söyle sürdürdü:

'Bunun için bizim devletten tek istediğimiz, sorunlu arsalarda bu işe el atması, yerel yönetimlerin de bu işlere öncelik tanıması. Türkiye'de yeterli toprağımız var. Ama özellikle büyük kentlerde son 40 yıldır gecekondular büyük bir sorun. Mesela 1000 konut yapılabilecek bir arsanın içinde 100 gecekondu var.

Bu gecekondu sahiplerini de mağdur etmemek gerekiyor. Ama bir gecekondu arsasına konut yapmak istedeğinizde, iş ciddiye bindiği zaman gecekondu sahibi kendine, oğluna, gelinine, kızına bir arsa için 4 ev istiyor.

Kentsel dönüşümün en büyük sorunu bu. Burada yapılması gereken şey oradaki gerçek hak sahibini bulup onu da mağdur etmeden bu arsaları en iyi şekilde kullanmak. Çünkü İstanbul'u yeni baştan inşa etmemiz gerekiyor. Bunun için de bir an önce kentsel dönüşüm yasasının çıkması gerekiyor.' (Milliyet)
Geri Dön