12 / 08 / 2022

Birinci el konutlara destek bekliyorlar!

Birinci el konutlara destek bekliyorlar!

Gayrimenkul sektörü, yeni proje inşaatların hayata geçirilmesi ve inşaat yatırımlarının devam edebilmesi için birinci el konutlara destek verilmesini istiyor.Gayrimenkul sektörünün önemli temsilcileri, inşaat sektöründe yatırımların hız kesmeden devam edebilmesi için sektöre birinci el konut için yeni destek beklediklerini dile getirdi. Temsilciler  kamu bankalarının sağladığı düşük maliyetli konut kredileri ile haziran ve temmuz aylarında önemli satış rakamlarına ulaşıldığını ancak kredilerin genellikle ikinci el konutlarda kullanıldığı için bu desteğin etkisinin sınırlı kaldığını dile getirdi. 

Milliyet'te yer alan habere göre, İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, “Devletin bu süreçte sektörün yanında yer alması, sektörün ayakta kalmasını sağladı. Ancak sektörün sağlıklı bir şekilde, faaliyetlerine uzun soluklu olarak devam edebilmesi için sadece birinci elleri kapsayan uzun süreli bir desteğe ihtiyacımız var” dedi.

Birinci el konutlara destek bekliyorlar!

Durbakayım “Birinci el konut satışı olarak sektöre aktarılan krediler; inşaat firmalarının banka kredilerinin kapatılmasında, 250 yan sektörden mal ve hizmet alımında kullanılıyor, sağlanan istihdamla çalışanlara aktarılıyor ve vergi gelirlerini artırıyor. Çarkların dönmesini sağlıyor” açıklamasında bulundu. 
 

Temsilcilerin talepleri arasında pu harç oranlarının azaltılması; KDV indirimi; firmaların vergi ve SSK prim borçlarında faiz ve ceza afları ile birlikte uzun vadede yeniden yapılandırılmaları, kamu borçlarının KDV alacaklarından mahsubu; banka kredi borçlarının uzun süre, makul faiz oranları ve makul teminatlar ile yeniden yapılandırılması gibi ekonomik tedbirlerin devreye alınması da yer alıyor. 

Ev satışlarındaki artış konut sigortasını da etkiledi!