Bodrum'a İngiliz komşular geliyor

Bodrum'a İngiliz komşular geliyor Bodrum'a İngiliz komşular geliyor

Semerkand Yapı'nın Bodrum Yalıkavak ve İçmeler'deki projeleri; İngiliz tepe yöneticileri hedefliyor.

Son yıllarda yabancılardan oldukça rağbet gören Bodrum, bu anlamda Türk inşaat şirketlerinin de markajına girmiş durumda. Bunun son örneği ise İstanbul merkezli Semerkand Yapı'nın Bodrum Yalıkavak ve İçmeler'de başlattığı villa projeleri. Hatırlanacağı gibi Semerkand Yapı, İstanbul Boğazköy ve Esenkent projelerinin ardından Gökçebel Evleri ile Bodrum'da da inşaat faaliyetlerine başlamıştı. Villa Select ve Egeria Suites adıyla iki farklı projeyle Bodrum'da yeni konutlar inşa etmeye başlayan Semerkand Yapı, geçen yıl başladığı bu iki projeyi 2008 yılının Temmuz ayında projeleri tamamlayıp, sahiplerine teslim etmeye hazırlanıyor.

Semerkand Yapı Genel Müdürü Yiğit Ali Ural, müşteri hedeflerinin özelikle yurt dışı odaklı olduğunu söyleyerek, "Yatırımcıları Türkiye'ye çekmeye çalışıyoruz. Özellikle İngilizleri hedefliyoruz" diyor. Türkiye'de sahil kesiminde yapılan konut projelerinin genellikle emekli yabancılara hitap ettiğini belirten Ural, kendilerinin ise İngiltere'de halen aktif olarak çalışan ve yöneticilik yapan zengin İngilizleri aileleri hedeflediklerini kaydediyor. İki projede de konutların yüzde 25'inin satıldığını söyleyen Ural, konutların yüzde 50'lik kısmının satışı için de İngiltere'deki gayrimenkul gruplarıyla görüştüklerini bildiriyor.

Semerkand Yapı'nın Bodrum Yalıkavak'taki projesi Villa Select, özgün tasarımıyla dikkat çeken bir proje olarak karşımıza çıkıyor. Tamamı denize sıfır ve deniz manzaralı, 13 bin metrekare alan üzerine kurulu 16 ikiz ve 16 daire tipi villadan oluşan, büyüklüklerinin 85 metrekareden 270 metrekareye kadar değiştiği Villa Select, tripleks, dubleks ve apart olarak 3 farklı daire seçeneğiyle satışa sunuluyor. Yatak odasında otomatik kumandalı panaromik açılır tavan sisteminin kullanıldığı evlerde, ayrıca ortak kullanıma sunulan yarı olimpik yüzme havuzu da mevcut.

İkinci proje İçmeler'de

Semerkand Yapı'nın Bodrum'daki ikinci projesi Egeria Suites ise İçmeler Mevkii'nde yer alıyor. Özgün tasarımlı mimari bir anlayışa sahip olan Egeria Suites, deniz manzaralı daire seçenekleriyle sunuluyor. 2 bin 500 metrekare alan üzerine kurulu 75 metrekare büyüklüğünde 2+1 daire seçeneklerinden oluşan Egeria Suites'de, yarı olimpik yüzme havuzu, site girişinde 24 saat güvenlik, jakuzi gibi seçenekler mevcut. İki projede de daire fiyatları 200 bin ile 700 bin Euro arasında değişiyor.

İzmir Güzelbahçe'de de yeni bir konut projesine başladıklarını aktaran Ural, projenin 3 katlı 6 bloktan oluşan 36 daireden oluşacağını vurguluyor. Konutların en üst katları dubleks olacak. 3 fazlı olarak projenin ilk etabı 2008 yılının Eylül ayında tamamlanacak. Projede daire fiyatları metrekare başına bin 500 YTL civarında olacak. Semerkand'ın ayrıca İstanbul Beylikdüzü'nde 80 dairelik stüdyo daire projesi bulunuyor. Boğazköy'de ikinci villa projesine de başlamaya hazırlanan firma, 380 metrekarelik 3 katlı daireleri otoparklı ve yüzme havuzlu projeyi 30-40 üniteden oluşan site konseptiyle sunacak.

Konutların yüzde 25'i satıldı

Genel konsept olarak butik tarzı lüks villa şeklinde projelendirilen konutlar, tarz olarak Bodrum'daki geleneksel beyaz ve dar pencereli mimarinin aksine geniş pencereli bir yapıya sahip. Projelerin ortak yönü denize sıfır olması. Kendi stillerini ön plana çıkaran bir mimari anlayışı benimsediklerini ifade eden Ural, projelerin maliyetlerinin ise metrekare başına 700 Euro'dan başlayıp bin Euro'ya kadar çıkabildiğini belirtiyor. Kişinin isteğine göre tasarımda değişiklikler yapabildiklerini kaydeden Ural, müşteri isteğine bağlı olarak iç dekorasyonda istenilen değişikliği gerçekleştirebildiklerini ifade ediyor.

Burcu TUVAY / EKONOMİST