Bodrum'da lüks konutlar elde kaldı

Bodrum'da lüks konutlar elde kaldıEmlak furyasına güvenip Bodrum'a inşaat yapan müteahhitlerde sıkıntı başladı.


Mimarlar Odası Bodrum Şubesi, ‘Firmalar dağ başına bile kat karşılığı bina yaptılar. Ancak konutlar elde kaldı' dedi

TÜRKİYE'NİN ien gözde tatil mekanlarından Bodrum'da inşaat sektörü bu yıl umduunu bulamadı. 2005 yılındaki hızlı satışın etkisiyle yeni projelere girişen inşaat şirketleri küresel kriz ve Türkiye'deki siyasi belirsizliğin yaşandığı 2007 ve 2008'in ilk yarısında hüsrana uğradı.

BODRUM'DA HÜSRAN

MİMARLAR Odası Bodrum Şube Başkanı Mahmut Yıldırım Bodrum'da konut yapılan alanların giderek küçüklüğünü söyledi. İnşaat firmalarının Bodrum'da yaptıkları konutları satamadığını söyleyen Yıldırım, Bodrum'da 2006 yılında 539 bin 632 metrekare, 2007 yılında 322 bin 838 metrekare, 2008 yılının ilk 7 ayında ise 163 bin 879 metrekare alana konut yapıldığını söyledi. Yabancıların talebi ile 2005'te canlanan sektörün küresel kriz nedeniyle durgunlaştığını söyleyen Yıldırım ‘trend 2006 yılında yükselerek devam etti. Ancak 2007 yılında inşaat yapan firmalar bu durumdan olumsuz etkilendi. Küçük firmalar ‘konut yaparım ve satarım' mantığıyla çalıştılar. Dağ başında bile yüzde 50 kat karşılığı anlaşmalar yapıldı. Ancak sonuçta hüsran yaşandı, çünkü konutlar satılamadı' dedi.

YENİ İMAR BİLE ZOR

BODRUM Belediye Başkanı Mazlum Ağan ise belediyelerin kentin planlanmasında tam yetkili olmadığını, bunun da bazı sorunları beraberinde getirdiğini söyledi. Belediyelerin, imara açılan yeni yerlerde yetkisi olmadığını kaydeden Ağan ‘Talep olsa dahi yeni yerler imara açılmalı mı açılmamalı bunun tartışması yapılmalı' diye konuştu.

Star