Bodrum'daki 200 yıllık miras mahkemeyle satılacak!

Bodrum'daki 200 yıllık miras mahkemeyle satılacak!Bodrum ilçesinde, voyvoda (Osmanlı'da devlet adına vergileri toplayan görevli) Hacı Hüseyin Ağa'nın 8 çocuğundan 2'si olan Arif ve Hasan Ağa'dan kaldığı belirtilen 200 yıllık miras için toplantı düzenlendi.


Bodrum ilçesinde, voyvoda (Osmanlı'da devlet adına vergileri toplayan görevli) Hacı Hüseyin Ağa'nın 8 çocuğundan 2'si olan Arif ve Hasan Ağa'dan kaldığı belirtilen 200 yıllık miras için toplantı düzenlendi.

İlçeye bağlı Mumcular Mahallesi'nde düzenlenen toplantıya, Muğla Barosu avukatlarından Devrim Deniz, bazı emlakçılar ile mirasçılar katıldı. Avukat Deniz, gazetecilere yaptığı açıklamada, 2012'den bu yana davayı takip ettiğini söyledi.

 

Güvercinlik mevkisindeki mirasın üç parselini sattıklarını, şu anda 6 dosyanın da bitme aşamasına geldiğini ifade eden Deniz, "136 dönümlük araziyle ilgili vekaletlerimizi tamamlayamadığımız için tapu veremeyeceğimizden bu alanı mahkeme yoluyla satma kararı aldık. Bu, tüm sülale için bir kayıp olacak çünkü mahkemede kesinlikle bu yer değerine gitmeyecek" iddiasında bulundu. 


Dava devam ederken yeni bir miras davasının daha gündeme geldiğini kaydeden Deniz, Mumcular'ın Kemer mevkisinde aynı aileden olduğu belirtilen Hacı Osman'a ait 41 bin 348 metrekarelik taşınmazla ilgili davayı sonuçlandırdıklarını da dile getirdi. 


Osmanlı tapularıyla ilgilenen emlakçı Tuncer Rıfat Barın da yaklaşık 200 yıllık miras davasını çözdüklerini anlattı. Bazı mirasçıların kendilerine vekalet vermediğine işaret eden Barın, bunun bazı mirasçılar arasındaki inatlaşmalardan kaynaklandığını savundu.   Bundan dolayı arazilerin değerinin altında satılacağını ileri süren Barın, yıllardır verilen emeğin heba olmasından endişe duyduklarını dile getirdi.  Varislerinden emekli öğretmen Hüseyin Ünlü ise çocukluğundan bu yana Hacı Hüseyin Ağa'nın mallarının konuşulduğunu belirtti. Konunun sürekli mahkeme ve davalarla gündeme geldiğine değinen Ünlü de akrabalarının birbirleriyle uzlaşamaması nedeniyle üzüntülü olduklarını aktardı. Öte yandan, toplantıya katılan varislere miras davasının gidişatı hakkında bilgiler verildi. 


AA


Haber Milliyet Gazetesi'nde şöyle yer aldı;


Hacı Hüseyin Ağa’nın 8 çocuğundan 2'si olan Arif ve HASAN Ağa'dan kaldığı öğrenilen miras için Mumcular mahallesinde toplantı düzenlendi. 6 yıldır süren dava sonucunda 200 yıllık miras için mirasçıların hakkı verilmeye başladı. Toplamda 100 milyon liranın üzerinde olan miras yaklaşık 800 kişiye dağıtılacak. Ayrı ayrı parseller bulunan araziler için toplanan mirasçılar arasında çıkan anlaşmazlık sonucunda 200 yıllık tapuların mahkeme tarafından satılacağı öğrenildi.


Mumcular Mahallesi'nde düzenlenen toplantıya, Muğla Barosu avukatlarından Devrim Deniz, bazı emlakçılar ve çok sayıda mirasçı katıldı. Davaya bakan Avukat Devrim Deniz, gazetecilerin sorularını yanıtlayarak şu sözlere yer verdi:


  “Güvercinlik mevkisindeki mirasın üç parselini sattık, şu anda 6 dosyanın da bitme aşamasına geldi. 136 dönümlük araziyle ilgili vekaletlerimizi tamamlayamadığımız için tapu veremeyeceğimizden bu alanı mahkeme yoluyla satma kararı aldık. Bu, tüm sülale için bir kayıp olacak çünkü mahkemede kesinlikle bu yer değerine gitmeyecek.”


  Yeni bir Osmanlı tapusundan yer bulunduğunu ifade eden Devrim Deniz, "Mumcular'ın Kemer mevkisinde aynı aileden olduğu belirtilen Hacı Osman'a ait 41 bin 348 metrekarelik taşınmazla ilgili davayı sonuçlandırdık” dedi.


  Osmanlı tapularıyla ilgili çalışma yapan Emlakçı Tuncer Rıfat Barın ise, “Yaklaşık 200 yıllık miras davasını çözdüklerini biliyoruz. Bazı mirasçıların vekalet vermekten çekiniyor. Bundan dolayı araziler değerinin altında satılacak. 6 yıldır verilen emeğin heba olmasından endişe duyuyoruz” dedi.


Milliyet