Bodrum’daki RES çalışmaları durduruldu!

Bodrum’daki RES çalışmaları durduruldu!

Bodrum’daki iki mahallede rüzgar enerjisi santrali kuracak şirketin inşaata başlamak üzere gönderdiği iş makineleri köylüler tarafından durduruldu. Köylülerin çadır kurarak 24 saat nöbet tutacağı açıklandı.


Bodrum ilçesinde Yalıkavak ve Akyarlar Mahalleleri’ne rüzgar enerjisi santrali kuracak olan Rüzgar Elektrik Üretim A.Ş. yöneticilerinin dün Yalıkavak Geriş’te inşaata başlamak üzere gönderdikleri iş makineleri köylüler, çevreciler, Yarımada Koruma ve Çevre Platformu ile Birleşik Haziran Hareketi Bodrum üyelerinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 40 kişilik bir grup tarafından durduruldu. 


‘Engel olacağız’

Çevrecilerin eylemine Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Saruhan da destek verdi. Avukat Remzi Kazmaz, iş makinesinin üzerine çıkarak yaptığı açıklamada, “Burada yapılmak istenen hukuksuzlukları, alınan ÇED raporlarının yanlış ve eksik olduğunu, yürütmeyi durdurma kararlarının olduğunu belirterek bu çalışmayı durdurmalarını sağladık. Nöbet tutarak yasadışılığa engel olacağız” dedi. 


Direniş çadırı 

Köylülerden kaptan Halil Aktaş ise, “Burada bir direniş çadırı oluşturacağız. Ve şirketin hukuksuzca arsalarımızı gasp ederek çalışmasına izin vermeyeceğiz. Diren Bodrum diren Geriş” dedi. Rüzgar Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürü Bertan Korkmaz ise, önlerinde hiçbir hukuki ve idari engel bulunmadığını söyleyerek “Diğer RES projelerini uygulayan tüm şirketlerin izlediği prosedür izlendi ve devletin onayı ile inşaata başlanma kararı alınmıştır. Buna rağmen, Bodrum’u temsil ettiklerini ifade eden bir grup tarafından; bir dizi asılsız iddia öne sürülmüş ve inşaata engel olunmaya çalışılmıştır. Öncelikle, bu zorbalıkları kınadığımızı belirtmek isteriz. Dünyanın en temiz enerjisi ile ilgili bir yatırımın bu şekilde ’kirli yatırım’ gibi gösterilmeye çalışılması akla mantığa uymamaktadır. Hukuki karar ve ilkeler çerçevesinde yolumuza devam edeceğiz” diye konuştu. MilliyetHaber Habertürk Gazetesi'nde şöyle yayınlandı,


Bodrum'da iki mahalleye rüzgar enerjisi santrali (RES) kuracak şirketin türbin inşaatı çalışmaları eksik evrak gerekçesiyle belediye ekiplerince durduruldu


Belediye ekiplerinin tutanak tutup ayrılmasının ardından şirketin yetkililerinin, izinlerinin eksiksiz olduğu gerekçesiyle inşaat çalışmalarına devam ettiği görüldü.

Akyarlar ve Geriş mahallelerinde iki adet rüzgar enerjisi santrali kuracak olan Rüzgar Elektrik Üretim A.Ş.'nin, Geriş tepesindeki türbinlerin inşaatı için sürdürdüğü çalışmalar, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Taner Uslu öncülüğünde, fen ve imar işleri yetkilileri eşliğinde bölgeye gelen zabıta memurlarınca bugün öğlende durduruldu.


Şirket yetkilileri, çalışma izinlerinin bulunduğu belirtirken; Belediye Başkan Yardımcısı Uslu, "Bodrum belediyesi sınırları içindeki bir alanda yapılan resmi ve şahıs arazilerinin kamulaştırma çalışmalarıyla ilgili belediyemize verilen bir bilgi olmadığı gibi, Danıştay 6'ncı Dairesi'nin şahıs arazilerinin kumalaştırılmasıyla ilgili yürütmeyi durdurma kararı var.

Bununla birlikte şirket burada çalışabileceklerine dair bize hiçbir belge vermediği için iş makinesinin çalışmasını durdurduk. Mühürlenecek herhangi bir bina, inşaat olmadığı için mühürleme işlemini yapmadık. Ama gerekli belgeleri getirmeden çalışırlarsa suç işlemiş sayılırlar" dedi. Belediye ekiplerinin tutanak tutulup inşaat alanından ayrılmasından sonra, şirketin iş makinesini tekrar çalıştırdığı ve hafriyata devam ettiği görüldü.

'İZİNLER ALINDI' AÇIKLAMASI


İnşaat alanında açıklama yapan Rüzgar Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürü Bertan Korkmaz, "Belediye bize 'Evraklarınız eksik' diyor. Ama bizim tüm izinlerimiz alındı. Bu evrakların örneklerini belediyeye verdik. Dolayısıyla belediyenin tuttuğu tutanak bizi bağlamaz. Biz çalışmaya devam edeceğiz ve ediyoruz" dedi.


Habertürk