05 / 07 / 2022

Boğaz’daki THY oteline yabancılar talip oldu!

Boğaz’daki THY oteline yabancılar talip oldu!

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, THY’nin zorlu geçen 2019 yılı için bilançoyu rahatlatma girişimlerinde olduklarını söyledi. Aycı, yeni DO&CO anlaşması ile THY’de kalan İstanbul Ortaköy’deki lüks otel satışı ile özellikle yabancıların ilgilendiğini söyledi...İlker Aycı, İstanbul Havalimanı’na taşınmanın sorunsuz gerçekleştirildiğini söyleyerek, “Nisanda ilk operasyon başladığında zamanında kalkış yüzde 60’lardaydı. İki ayda bunu yüzde 85’e çıkardık. Şu anda take off performansı yüzde 94 seviyelerinde… Taşınmadan 8 hafta sonra bayram operasyonu yaptık. 2 milyonun üzerinde yolcuyu sorunsuz taşıdık. Bu rakamlar THY’nin işini ne kadar iyi yaptığının göstergesidir. Londra Heathrow’da 5’inci terminal açılırken birçok sıkıntı yaşanmıştı. Dolayısıyla THY operasyonel anlamda zor bir yılı iyi yönetti. Önümüzdeki kış operasyonu da çok önemli olacak” şeklinde ifadelerde bulundu.

Boğaz’daki THY oteline yabancı talip

Boğaz’daki THY oteline yabancılar talip oldu!

Milliyet’ten Şükrü Andaç’ın haberine göre, THY’nin Başkanı İlker Aycı, bilançoyu rahatlatma tarafında gelir yaratıcı işlemlere de hazırlandıklarının bilgisini verdi. Buna yönelik olarak; yeni DO&CO anlaşmasıyla birlikte THY’de kalan İstanbul Ortaköy’deki lüks otel projesinin satışının ilgi gördüğünü anlatan Aycı, “Taliplileri de var. Yabancılar özellikle istiyorlar” diye konuştu.

Boğaz hattındaki 6 yıldızlı proje, Fehime Sultan ve Hatice Sultan yalılarının 125 milyon lira bedelle 25 yıllığına kiralanmasından sonra yapıldı. 96 odalı proje için 150 milyon liralık restorasyon çalışması gerçekleştirildi. Otel, deniz seviyesinin 5 kat altına iniyor.

‘3’üncü pist açılacak, taksi süresinde 15 dk. görülecek’

Yeni havalimanındaki yeni pistin (3. Pist) Haziran-Temmuz aylarında açılmasının planlandığını, hatta açılışın daha da erken yapılabileceği ihtimalinin olduğunu söyleyen Aycı, “Yüksek sezonda hazır olursa operasyonel anlamda bize katkısı daha fazla olur. Özellikle iç hatlarda büyük bir rahatlama olacak” diye konuştu. Aycı, kimi zaman eleştirilere maruz kalan taksi süreleri hakkında da şöyle devam etti: “Havalimanında ilk operasyona başladığımızda taksi süreleri 28-29 dakikaydı. Şu anda bu süre inişte 12, kalkışta 21 dakikaya indi. Yeni pist açıldıktan sonra kalkışta bu süre 15-16 dakikaya iner.”

Türk Hava Yolları ağustosta yüzde 84,8 doluluğa erişti!