Çukurova Balkon

Bölgenin tek sportif tırmanma duvarı Çukurova Üniversitesi’nde!

Bölgenin tek sportif tırmanma duvarı Çukurova Üniversitesi’nde! Bölgenin tek sportif tırmanma duvarı Çukurova Üniversitesi’nde!

Çukurova Üniversitesi'nde, birçok üniversitede olmayan uluslararası standartlara sahip bir tırmanma duvarı bulunuyor. Adana'da çok bilinmese de, bu devasa duvar, kaya tırmanışı yapmak isteyenler için bulunmaz bir fırsat sunuyor...


Kartal'ın hemen teslim en cazip sitesinde! 65 metrekare 299 bin TL!Çukurova Üniversitesi'nde, birçok üniversitede olmayan uluslararası standartlara sahip bir tırmanma duvarı bulunuyor. Adana'da çok bilinmese de, bu devasa duvar, kaya tırmanışı yapmak isteyenler için bulunmaz bir fırsat sunuyor.


Çukurova Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu (BESYO) Öğretim Görevlisi Süleyman Vardal ve yüksek lisans öğrencisi Çağlar Bıldırcın'ın birlikte eğitim verdiği bu spor dalı, Adana'da sadece Çukurova Üniversitesi'nde bulunuyor.


Konuyla ilgili bilgi veren ÇÜ BESYO Öğretim Görevlisi Süleyman Vardal, düşünülenin aksine, alınan güvenlik önlemleri sayesinde düşme ve yaralanma riskinin minimum olduğunu söyledi.


Kaya tırmanışının sadece kas gücü değil, aynı zamanda hızlı ve doğru karar verebilen bir zihin gerektirdiğine dikkat çeken Vardal, vücuttaki tüm kasları çalıştıran bir spor olan kaya tırmanışının, aynı zamanda çok iyi bir kondisyon gerektirdiğini bildirdi. Çukurova Üniversitesi içinde bulunan ve öğrenci, akademisyen ile idari personeller tarafından kullanılan duvarlar, 10,5 - 12 metre yüksekliğe sahip ve temel olarak üç farklı yüzeyden oluşuyor. Düz olan yüzeyde hız yarışları gerçekleştirilirken, negatif açıların bulunduğu daha zorlu yüzeyde lider tırmanışı denilen tırmanış türü yapılıyor.

Süleyman Vardal sportif tırmanma duvarlarıyla ilgili şu teknik bilgileri verdi: 


"Sportif Tırmanma Duvarı, 3 bölümden oluşuyor. Birinci bölüm olan hız duvarı, 3 metre genişliğe, 10,5 metre yüksekliğe sahip. Lider tırmanış olarak adlandırdığımız duvarın genişliği 5, uzunluğu 12 metre. Bu duvarın eğimi ise yaklaşık yüzde 48 civarında. Üçüncü duvar ise kısa tırmanma duvarı olması sebebiyle, bu spora yeni başlayanlar için en elverişli olanı." 

 


Yeni  Adana  Gazetesi