Bornova'ya yeni yeşil alan!

Bornova'ya yeni yeşil alan! Bornova'ya yeni yeşil alan!

Bornova Belediyesi, İzmir - İstanbul Otoyolu’nun çevresinde yaptığı yeni imar düzenlemesiyle, Bornovalılara yeni yeşil alan ile spor, otopark ve kültürel tesis alanları kazandırdı. İşte ayrıntılar...
Karayolları Genel Müdürlüğü, İzmir-İstanbul Otoyolu’nun Doğanlar’daki Bornova Stadyumu’nun yanından geçen 2 bin 500 metrelik bölümünün güzergahını projede yapılan revizyon kapsamında teknik gerekçelerle değiştirdi. Yolun güzergahı kaydırılınca otoyol kamulaştırma sınırı da daraltıldı. Bu gelişme üzerine Bornova Belediyesi de söz konusu alanda 1 milyon 300 bin metrekareyi kapsayan yeni bir imar düzenlemesi yaptı. Kamulaştırılmayacak alanlar halkın hizmetine sunulacak şekilde yeniden planlandı.


YEŞİL ALAN VE KAMU ALANLARI ARTTI


Yeni imar düzenlemesinde, daha önceki planlara göre yeşil alan miktarı 5 bin 500 metrekare, otopark alanı 5 bin metrekare, itfaiye hizmet alanı 4 bin 500 metrekare arttı. Daha önceden iki spor tesisi planlanan bölgeye bir spor alanı daha eklendi ve 5 bin metrekare daha kazanıldı. Kültürel tesis alanında da 1000 metrekarelik artış sağlandı. Ayrıca önceden otoyol altından geçecek 4 altgeçit planlanırken bu sayı da 6’ya çıkarılarak trafik yükünün azaltılmasına yönelik önlem alındı. Böylece  İzmir  İstanbul Otoyolu’nun, İzmir-Aydın Çevre Yolu geçişini sağlayacak bölümü yeniden planlanırken Bornovalılar toplamı 26 bin 500 metrekareyi bulan yeni sosyal donatı alanları kazanmış oldu.


Hürriyet Ege