Boyada ihracat süper ama iç tüketim düşük

Boyada ihracat süper ama iç tüketim düşükTürkiye'de boya sektörü, 850 bin ton üretim kapasitesi ile 1-1.5 milyar dolarlık bir pazar yaratıyor.


Avrupa'nın 4'üncü büyük boya üreticisi olma yolundayız ama kişi başı boya tüketimi 5 kat geride.

Baharın gelmesiyle hareketlenen boya sektörünün kaderini iç pazardan çok ihracat belirliyor. Geçmişi 60 yıl öncesine dayanan ve Avrupa'nın en büyük 6'ncı üreticisi konumuna yükselen sektörün 2007 yılı ihracatı da 365 milyon dolara ulaştı. Aralarında Polisan, Marshall, Filli Boya, ÇBS, Betek, DYO gibi üreticilerin boy gösterdiği sektörün büyüklüğü 1-1.5 milyar dolar arasında değişiyor. Boya üreticileri sayesinde Türkiye önümüzdeki yıllarda hem Avrupa Birliği'nin en büyük 4'üncü boya üreticisi, hem de Avrupa bölgesinin boya üretim merkezi olmayı hedefliyor.

İhracat 10 yılda yüzde 200 arttı 

İKMİB (İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği) Başkanı Murat Akyüz, ihracatının büyük bölümünü Avrupa ülkeleri ve Rusya Federasyonu'na yapan Türk boya sektörünün, son 10 yılda ihracatını yüzde 200 oranında artırma başarısı gösterdiğini söyledi. Akyüz, kimya sektörü ihracatında önemli bir paya sahip olan boya sektörünün, 2003 yılında 135 milyon dolar ihracat yaparken, 2007 yılında ihracatını 365,8 milyon dolara çıkardığı, sektörün 2003-2007 yılları arasında ihracatını yüzde 170,9 oranında artırdığını dile getirdi. Murat Akyüz, boya sektörünün 2010 yılı ihracat hedefini ise 600 milyon dolar olarak açıkladı.

Tüketiciye özel mağazalar

Mizrahi, Gülen Boya olarak tüketicilerin bilinçli bir şekilde boya seçimi yapmalarına büyük önem verdiklerini, bu bilinci oluşturmak ve dekorasyon konusunda alternatif çözümler almalarını sağlamak için İstanbul ve İzmir'de `Gülen Boya Colorium Shop' mağazalarını hizmete açtıklarını belirtti. Marshall'ın İstanbul Kalamış'ta açtığı 200 metrekarelik KEY Showroom'da ise deneyimli iç mimarlardan renk ve rengin dekorasyonda kullanımı hakkında ücretsiz danışmanlık hizmeti, hangi rengin eşyalarla daha uyumlu olacağının belirlenebileceği renklendirme programları, ücretsiz keşif hizmeti gibi birçok hizmet sunuluyor. Mars hall KEY Showroom'da ayrıca, Marshall Boya eğitim sertifikası ve ferdi kaza sigortasına sahip ustalar ve bayi temini de sağlanıyor.

Sektör yüzde 10 büyüdü

Gülen Boya markasının yaratıcısı Polisan'ın Yönetim Kurulu Başkanı Erol Mizrahi, iç pazarın son altı yılda yüzde 10 büyüdüğünü belirterek, kendilerinin ise 5 yılda 4 kat büyüdüklerini ifade etti. Mizrahi, "Boya çok sezonsal bir ürün. Mayıs itibarıyla başlar ve eylül, ekim aylarında sonlanır" dedi. Türkiye'de yıllık kişi başı boya tüketiminin 5.5 kg olduğunu, Avrupa'da ise bu rakamın 15-25 kg arasında değiştiğini belirten Mizrahi, şöyle devam etti: Türkiye'de boya bilinci çok zayıf. Avrupalı fırça alıp evini kendi boyar. Türkiye'de bu oran yüzde 5...