05 / 06 / 2023

Bu faizlerle konut almak hayal

Bu faizlerle konut almak hayal

İnşaat ve Yapı Malzemeleri Sektör Kurulu Başkanı Zeki Kaldırım, Türkiye'de mortgage sisteminin uygulanabilmesi için faiz oranlarının yüzde 1'in altına inmesi gerektiğini bildirdiGayrimenkul almak isteyenlere uzun vadeli ve kira öder gibi taksit imkanı sunan mortgage sisteminin Türkiye'de uygulanabilmesi için faiz oranlarının yüzde 1'in altına düşmesi gerektiği belirtildi. Toplantıda tüm piyasaları alt üst eden, Türkiye'de ise yeni uygulamaya giren mortgage tartışıldı. MÜSİAD'ın İnşaat ve Yapı Malzemeleri Sektör Kurulu toplantısında konuşan İnşaat ve Yapı Malzemeleri Sektör Kurulu Başkanı M. Zeki Kaldırım, son birkaç yıldır Türkiye'nin gündemini meşgul eden mortgage'ın yasalaşması ile birlikte finans ve gayrimenkul şirketlerinin beklentilerinin arttığını belirtti. Türkiye'de mortgage sisteminin uygulanabilmesi için faizin yüzde birin altına inmesi gerektiğini söyleyen Yıldırım, faizlerin yüzde 1,50 bandında seyrettiği sürece mortgage'ın az kullanılacağını dile getirdi. Faizlerin yüzde 1 seviyesinin altına düşmesi gerektiğnin altını çizen Zeki Yıldırım, "Bu nedenle Merkez Bankası faizleri düşürmediği sürece mortgage sisteminin devreye girmesi mümkün değil. Merkez Bankası faiz indirmediği sürece bankalar da indirmeyecektir. Bunun sonucunda yapılan konutların satılması tehlikeye girecek ve inşaat piyasasında daralma olacaktır' dedi.

MORTGAGE PİYASASI YOK

Mortgage sisteminin Türkiye'de uygulanmasının faiz oranlarının mortgage ile uyuşmamasından kaynaklandığını vurgulayan Yıldırım, Türkiye'de mortgage piyasasının henüz bulunmadığını ifade etti. Mortgage'ın başta Amerika ve Avrupa ülkeleri olmak üzere pek çok ülkede uzun yıllardır kullanıldığını söyleyen Zeki Yıldırım, bu ülkelerin çoğunda sistem nedeniyle sıkıntı yaşandığını hatırlattı. Bu ülkelerde konut değerlerinin gerilediğini, menkul değerlerin yükseldiğini dile getiren Kaldırım, bazı mortgage fonlarının battığına ve likidite krizinin oluştuğuna dikkat çekti.

İspanya modelini örnek almalıyız

Türkiye mortgage uygulamasında İspanya'yı örnek gösteren Yıldırım, "Son yıllarda İspanya'daki mortgage kredi hacmi 10 kat arttı. Kullandırdığı toplam mortgage kredisi hacmi 475 euroya ulaşan İspanya Türkiye için örnek bir model. Ödenmeyen tutsat kredisi oranı binde 4 düzeyinde. Son haftalardaki dalgalanmalardan da çok bir etkilenme

söz konusu. Türkiye'nin yurtdışındaki gelişmeleri yakından takip ederek, gerekli tedbirlerin alması gerekiyor' şeklinde konuştu. Toplantıda Bandırma'nın 5 yıldır bitirilemeyen Susurluk yolu ve hastane çalışmaları gibi sorunları da gündeme getirildi. Turgut, Bandırma'nın vergi verme açısından ilçeler bazında 23. sırada olduğuna dikkat çekti. (Yeni Şafak)
Geri Dön