Bu mahallelerde yaşayanlar dikkat!  

Bu mahallelerde yaşayanlar dikkat!   Bu mahallelerde yaşayanlar dikkat!  

Köy tüzel kişiliği kaldırılarak mahalleye dönüştürülen İstanbul Zekeriyaköy, Demirciköy, Uskumruköy, Kilyos, Ankara Ümitköy, Alacaatlı gibi yerlerin emlak vergisi muafiyeti kaldırıldı. 


Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kabul ettiği son torba yasa ile 2004 tarihli büyükşehir belediyelerinin il sınırını belirleyen yasa kapsamında köy tüzel kişiliği kaldırılarak mahalleye dönüştürülen yerlerin emlak vergisi muafiyeti kaldırıldı. 2012’de yapılan düzenlemeyle tanınan ve süresi son olarak 31 Aralık 2022’ye kadar uzatılan emlak vergisi muafiyeti ile Belediye Gelirleri Kanunu uyarınca alınması gereken vergi, harç ve katılım paylarına ilişkin istisnalara son verildi.

Milliyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; İmar barışının süresini de uzatan son torba yasanın TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmelerinde, AK Parti ve MHP’nin ortak önergesiyle düzenlemeye önemli bir rötuş yapıldı. İki partinin kabul edilen ortak önergesi ile yasaya yeni bir madde eklendi. AK Parti kurmaylarının verdiği bilgiye göre eklenen bu madde ile İstanbul ve  Ankara  başta olmak üzere 2004’te kabul edilen Büyükşehir Yasası kapsamında köyden mahalleye dönüştürülen, ancak geçen süre içinde lüks yapılaşmaya gidilen yerlere tanınan vergi muafiyet ve istisnaları kaldırıldı.

Parti kurmayları konuya ilişkin, eskiden köy statüsünde olup mahalleye dönüştürülen İstanbul Zekeriyaköy, Demirciköy, Uskumruköy, Kilyos, Ankara Ümitköy, Alacaatlı gibi yerlerin şu anda bulundukları şehirlerde en yüksek emlak değerine sahip yerler olduğunu, buralarda milyon dolarlık villalar bulunduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “Dar gelirli vatandaşlarımız vergilerini öderken, sırf eskiden köy olmasına karşın şimdi lüks yerleşim alanlarına dönenen mahallelere muafiyetin sürdürülmesi haksızlıktı. Bu haksızlık giderildi."

2012 yılında yürürlüğe giren, Büyükşehir sayısını 30’a yükselten ve 27 yeni ilçe kurulmasını öngören kanun ile ise yeni kurulan büyükşehirlerde tüzel kişiliği kaldırılarak mahalleye dönüştürülen yerlerden 2019’a kadar emlak vergisi muafiyeti ve su faturalarında indirim getirilmişti. Aynı yasa ile 2004 tarihli yasa kapsamında köyden mahalle dönüştürülen yerlerin de bu muafiyetlerden yararlanması öngörülmüştü.

Önergenin gerekçesinde, düzenlemenin amacı şöyle ifade edildi:

“Köyden mahalleye dönüşen yerlere 6360 sayılı Kanun’un geçici 1. maddesinin 15. fıkrası uyarınca bazı vergi, harç, katılım payı, ücretlere ilişkin muafiyet getirilmiştir. Bu hüküm kapsamına 5216 sayılı Kanun’da köyden mahalleye dönüşen yerler de dahil edilmiştir. Ancak aradan geçen zaman içerisinde 5216 sayılı Kanun’un geçici 2. maddesinin kapsamında bulunan bu yerler şehirleşmesini tamamlamıştır. Önerge ile bu yerler için 6360 sayılı Kanun’un geçici 1. maddesinin 15. fıkrası uygulamasının sona erdirilmesi amaçlanmaktadır.”

Emlak vergisi muafiyeti nasıl olur? 
 


Emeklilerin emlak vergisi muafiyet şartları 2019!