Bu projelerden ev alan en geç Aralık'ta yeni evinde oturacak

Bu projelerden ev alan en geç Aralık'ta yeni evinde oturacak Bu projelerden ev alan en geç Aralık'ta yeni evinde oturacak

İşte tüketicilerin şimdi alıp hemen ya da 3-4 ay içinde taşınabilecekleri belli başlı projelerUzmanlar, fiyatlar artar ve projeler yarım bırakılır endişesiyle temkinli hareket eden tüketicileri firmaları iyi araştırmaları gerektiği konusunda uyarıyor.

Global kriz henüz Türkiye'yi vurmamış olsa da konut alıcıları temkinli alım sürecine girdi. Konutların satılamamasından dolayı nakit akışlarında problem olan müteahhitlerin ellerindeki projeleri tamamlayamama sorunlarıyla karşılaşması riski kadar fiyatların yüzde 15-20 artması da gündeme gelince tüketicilerin bu ay başlayıp en geç Aralık'ta taşınabilecekleri en az 12 bin konuta da gün doğdu. Uzmanlar, tüketiciler için konut almanın doğru bir zaman olduğuna işaret ederken, tüketicileri firmaları iyi araştırmaları konusunda uyarıyor. Öte yandan firmalar da planlarını bugünlerde revize ediyor. Firmaların ekonomik göstergeleri kötüye gittiğinde başvurabilecekleri bir B planlarının olması gerektiğine dikkat çeken Hektaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Ekşi, "Firmaların eski projelerinde satışların yüzde 70'ini gerçekleştirmeden yeni bir projeye başlamamaları gerekiyor. Ellerine geçen parayla ise hemen teslimi
yaklaşan daireleri bitirmeye çalışmaları öncelikli olmalı. İnşaat maliyetleri artma eğiliminde olduğu için ellerine geçen parayla stok da yapabilirler. Projelerinden gelen parayı ihtiyatlı kullanmayan firmalar zora düşecek" dedi.

Örnek evi kameraya çeken müşteriler var

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (Emlak GYO) ve Makro İnşaat'ın Çorlu'nun en değerli arazisinde başlattığı Ergene Vadisi projesi, satışların yavaşladığı konut sektöründe doğru yerde doğru fiyatlandıran projelerin ne kadar hızlı satıldığının son örneği oldu. Projenin yüzde 70'inin 3 günde satıldığını belirten Makro İnşaat Genel Müdürü Ercan Uyan, tüketicilerin teslim konusundaki endişesine dikkat çekerek, "Örnek daireleri gezen bazı müşteriler ellerinde kameraları çekim yapıyorlardı. Sorduğumda, 'Proje teslim edilince aynısı yapılacak mı, eğer yapılmazsa elimizdeki kayıtları göstermek için çekiyoruz' dediler. Bu da müşterilerin endişeli olduğunu açık bir şekilde gösteriyor" diye konuştu.

En az 12 bin daire yıl bitmeden tamamlanıyor

Nihal YUVACAN / Vatan