Bulut İnşaat'ın sahipleri hakkında 910 yıl hapis cezası istendi!

Bulut İnşaat'ın sahipleri hakkında 910 yıl hapis cezası istendi! Bulut İnşaat'ın sahipleri hakkında 910 yıl hapis cezası istendi!

Teslim etmesi gereken binlerce konut bulunan Bulut İnşaat’ın sahipleri hakkında 910 yıl hapis istemi ile dava açıldı. 130 mağdurun bulunduğu davanın ilk duruşması nisan ayında...


2-3 yıl öncesine kadar inşaat sektöründe adından en çok söz ettiren firmalar arasında yer alıyordu Bulut İnşaat. Ancak, gerek Esenyurt bölgesindeki imar sıkıntısı, gerek firmanın mali yapısındaki zayıflık Bulut İnşaat’dan ev alan binlerce kişinin mağdur olmasına yol açtı.


Bulut İnşaat’ın projelerinde ev alan kişilerden 130’u Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulundu. Savcılık yürüttüğü soruşturma sonrası iddianame hazırladı. Savcı Tarık Fırat’ın hazırladığı iddianame Bakırköy 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.


'HER BİR MAĞDUR İÇİN AYRI AYRI CEZALANDIRILSIN'


İddianamede şüpheliler Temel Bulut, Bulut’un oğulları Özkan Oral Bulut, Volkan Vural Bulut, gelini Ecem Bulut, yeğeni Alper Fatih Bulut ile Mine Turğut’un isimleri yer aldı. Savcı, şüphelilerin, müşterilerini dolandırma amacı ile hareket ettiklerini iddia etti. Yargılanmaları istenen ceza maddesi ise 2 yıldan 7 yıla hapis cezasını öngörüyor. İddianamede, her bir mağdur için ayrı ayrı ceza talebinde bulunuldu.


910 YIL HAPİS İSTENDİ


Bu durumda, şüpheliler 260 yıldan 910 yıla varan sürede hapis cezası ile yargılanacak. Davanın ilk duruşması 13 Nisan günü yapılacak.


AV. BORAN: RUHSATSIZ KONUT SATAMAZLAR


Bir kısım mağdur adına davayı takip eden Av. Orhan Boran. konu ile ilgili yaptığı açıklamada "Bu iddianame bir emsal niteliğindedir. Müteahhit firmalar ruhsatsız şekilde maketten konut sattıklarında Yargı mercilerince ağır cezai yaptırımlara maruz kalacaktırlar" dedi.


HürriyetHaber Detay Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


ürkiye'de dolandırıcılık suçundan 910 yıla kadar hapsi istenen Bulut İnşaat Şirketi sahibi Temel Bulut'un hakkında, ülkemizde de yüzlerce kişiyi mağdur etmiş olmasına rağmen, yasal mevzuatlardan dolayı ceza davası açılamıyor. 


Türkiye'de ve ülkemizde bir dönem inşaat sektöründe gündemi oldukça meşgul eden Temel Bulut, son yıllarda dolandırıcılık ve yarattığı mağdurlarla anılır hale geldi. Ülkemizde özellikle Eviva Lavinium Sitesi'nde evlerine yerleşmelerine rağmen, tapularını alamayan, paralarını ödedikleri halde evlerinin inşaatı tamamlanmayan ve yine ödemelerini yaptıkları halde evlerinin inşaatı hiç başlamayan yüzlerce kişinin mağdur olmasına neden olan Temel Bulut hakkında Türkiye'de benzer nedenlerden ötürü 910 yıla kadar hapis cezası isteniyor Ülkemizdeki geçerli yasal mevzuatlardan dolayı Bulut İnşaat yöneticileri hakkında ceza davası açılamıyor. Ayrıca Temel Bulut'un, ülkemizde sahibi olduğu Realist&Kulis Gazetesi çalışanlarının maaş ödemesi ve sosyal yatırımlarını yapmayıp, iç piyasaya da yüklü miktarda borç bırakarak gazeteyi yayından kaldırıldığı biliniyor. 


TÜRKİYE'DE DOLANDIRICILIK SUÇUYLA YARGILANACAK 

İstanbul'da Bulut İnşaat'ın henüz ruhsat almadan maket üzerinden satış yaptığı projelerinde ev satın alan fakat, projenin hayata geçmemesinden ötürü mağdur olan kişiler Başsavcılığa şikayette bulundu. Savcılık tarafından yapılan inceleme sonucunda, aralarında Temel Bulut'un da bulunduğu Bulut İnşaat yöneticilerinin, müşterilerini dolandırma amacı ile hareket ettiklerini iddia etti. İddianameyi hazırlayan Savcılık her bir mağdur için ayrı ayrı ceza talebinde bulundu. Toplamda 260 yılda 910 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanacak olan Bulut İnşaat yöneticilerinin davası 13 Nisan tarihinde görüşülmeye başlanacak. 


TEMEL BULUT HAKKINDA ÜLKEMİZDE CEZA DAVASI AÇILAMIYOR 

Bulut İnşaat şirketinin ülkemizde yarattığı Eviva Lavinium Sitesi mağdurları da geçtiğimiz aylarda Bulut İnşaata karşı dava açmıştı. Mağdurların büyük bir kısmını temsil eden Avukat Şefik Aşçıoğulları, davanın seyriyle ilgili Detay Gazetesi'ne açıklamalarda buİundu. Ülkemizdeki geçerli yasal mevzuatlardan dolayı Temel Bulut hakkında ceza davası açılamadığını belirten Aşçıoğulları, sadece Bulut İnşaat'ın sözleşmelerin gereğini yerine getirmek için mağdurların haklarını aramak amacıyla dava açıldığını ifade etti. 


Mağdurların tapularını almak ya da ödedikleri parayı geri almak amacıyla açtıkları davaların Ocak ayı içerisinde görüşülmeye başlanacağını söyleyen Şefik Aşçıoğulları, olumlu bir sonuç almayı beklediklerini ifade etti. 


Türkiye'deki davaların da uzun yıllar ve uğraşlar sonucunda bu boyuta geldiğini dile getiren Avukat Aşçıoğulları, gerekli yasal düzenlemelerin yapılması halinde, ilerleyen dönemlerde Bulut İnşaat yetkililerinin ülkemizde de sözleşmelerinin gereğini yerine getiremedikleri için haklarında ceza davası açılarak yargılanabileceğini sözlerine ekledi. 


Detay Gazetesi/ Ahmet Vamık


Haber Milliyet'te şöyle yer aldı;

Teslim etmesi gereken binlerce konut bulunan Bulut İnşaat’ın sahipleri hakkında 910 yıl hapis istemi ile dava açıldı. 130 mağdurun bulunduğu davanın ilk duruşması Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi’nde nisan ayında yapılacak.


Hürriyet'in haberine göre 2-3 yıl öncesine kadar inşaat sektöründe adından en çok söz ettiren firmalar arasında yer alıyordu Bulut İnşaat. Ancak, gerek Esenyurt bölgesindeki imar sıkıntısı, gerek firmanın mali yapısındaki zayıflık Bulut İnşaat’dan ev alan binlerce kişinin mağdur olmasına yol açtı.

 

Bulut İnşaat’ın projelerinde ev alan kişilerden 130’u Büküççekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulundu. Savcılık yürüttüğü soruşturma sonrası iddianame hazırladı. Savcı Tarık Fırat’ın hazırladığı iddianame Bakırköy 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Milliyet