Çukurova Balkon

‘Bulvarlara ses yalıtımı şart’

‘Bulvarlara ses yalıtımı şart’ ‘Bulvarlara ses yalıtımı şart’

Yalıtım sektöründe faaliyet gösteren CANPA'nın Yönetim Kurulu Üyesi Murat Özcan, Ankara'da trafiğe bağlı gürültü kirliliğinin had safhada olduğuna işaret ederek, ses yalıtımı uygulamalarının gerektiğini vurguladı


Kartal'ın hemen teslim en cazip sitesinde! 65 metrekare 299 bin TL!


Etrafındaki yoğun yapılaşma ile büyük bir nüfusun yaşadığı Eskişehir Yolu, İstanbul Yolu, Esenboğa Yolu gibi güzergahlar ve  Ankara  Çevre Yolu ile İncek, Bağlıca ve Doğukent Bulvarları’nın gürültü kirliliğinde başı çektiğine işaret eden CANPA Yönetim Kurulu Üyesi Murat Özcan, “Bu güzergahlarda acilen ses yalıtımı uygulamasına gidilmesi gerekiyor. Ana yol ve bulvarlarda ses yalıtımı şart” dedi. 


Trafik yoğunluğunun fazla olduğu bu güzergahlarda gerçekleştirilecek ses yalıtımı ile yol kenarındaki ev, hastane ve okul gibi sessizliğin önemli olduğu yerleşim birimlerinde gürültünün yol açtığı rahatsızlıkların önüne geçilebileceğini kaydeden Özcan şunları söyledi:


İSTANBUL VE İZMİR’DE BAŞLADI


“Gelişmiş ülkelerde; yoğun trafiği bulunan otoyollarda çevrede oturanları olumsuz etkileyen gürültüyü azaltmak amacıyla doğal veya yapay gürültü perdeleri kullanılıyor. Şehir merkezlerine yakın yollar, gürültüyü asgariye indiren çeşitli malzeme ve yöntemlerle yalıtılıyor. İstanbul ve İzmir'de bunun ilk uygulamaları başladı. İstanbul Kavacık'tan sonra Atatürk Havalimanı çevresine yerleştirilecek ses emici tepecikler ve yalıtım panelleri ile Ataköy, Yeşilköy ve Florya sakinleri uçakların iniş ve kalkışlarda sebep olduğu aşırı gürültüden korunacak. Bornova ve Balçova ilçelerindeki kavşaklara da 2 metre 55 santim yüksekliğinde özel yapım fiber şeffaf ses perdeleri takılarak ses yalıtımına gidildi. Nüfus ve yerleşim alanı itibariyle Türkiye'nin ikinci büyük ili olan Ankara da trafik gürültüsünün en fazla yaşandığı şehirlerin başında geliyor. 5,2 milyon insanın yaşadığı Ankara'nın giderek yoğunlaşan trafik ve buna paralel artan gürültü kirliliği, ses yalıtım uygulamalarını zorunlu kılıyor.”


Hürriyet Ankara