Bursa Belediyesi yeni hizmet binasına kavuştu!

Bursa Belediyesi yeni hizmet binasına kavuştu!Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Vali Ahmet Vefik Paşa döneminde yaptırılan belediye binasından 136 yıl sonra Bursa’ya kazandırılan yeni belediye binası sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından açıldı.


Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Vali Ahmet Vefik Paşa döneminde yaptırılan belediye binasından 136 yıl sonra Bursa’ya kazandırılan yeni belediye binası sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından açıldı. Vali Ahmet Vefik Paşa döneminde 1879 yılında yaptırılan Heykel’deki tarihi binadan başka yeri olmayan ve hizmetlerini BUSKİ’ye ait binalarda sürdüren Büyükşehir Belediyesi, tam 136 yıl sonra yeni bir binaya kavuştu. 55 milyona mal olan yeni belediye binası toplam 35 bin metrekare alan üzerine kuruldu. 2011 yılında inşaatına başlanan belediye binası 9 bin metre kare taban alanına sahipken, 46 bin metrekare ise kullanım alanına sahip. Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak her alanda ve bütün konularda çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Hedefimiz Bursa’ya en güzel eserleri kazandırmaktır. İnşallah bunu başaracak güçteyiz. Daha çok atılacak adımlarımız var. Türkiye hedeflerine ulaşacaksa başta Bursa katkı sağlayacak” dedi. Daha evvel imkanların yetersiz olduğunu ifade eden Altepe, “Bursa’nın her köşesine dağılmış olarak birimlerimiz hizmet veriyordu. Ama artık tek çatı altında toplandık. 2011 yılında başladığımız belediye binamızın inşaatı için dünyayı gezdik. Belediye binalarının mimarilerini inceledik. Sonunda bizim de kullanışlı bir kendi mimarimizle belediye binamızı hizmete açmak nasip oldu. Tüm birimlerimiz 15 bloktan oluşan tek çatı altında toplanmış oldu. Bunun yanı sıra poliklinikten, seminer salonuna sergi salonundun kafeteryaya kadar bundan sonra hizmet binamızda yer alacak. 25 bin metre kare park alanında ise çocuk Oyun alanı, restoran, büfe ve gezinti alanları bulunmaktadır. Sağlanan yaya yolu ile  Ankara  yolu ile Zafer Mahallesi arasındaki bağlantıyı sağlamış olduk” dedi.

Önümüzdeki günlerde bir başka projeye daha imza atacaklarının müjdesini veren Altepe, Ankara yolunu yerin altına alarak Zafer Mahallesi ile Elmasbahçeler Mahallesi’ni meydanla birleştireceklerini söyledi.

1912’de Bursa’nın ilk belediye başkanı olan Sadrettin Efendi’den 1987 yılına kadar 42 belediye başkanının, Büyükşehir statüsüne geçtiği 1987 yılından bu yana da 5 belediye başkanı hizmet verdiğini hatırlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 48’inci başkan olarak Belediye hizmet binası yapmanın kendine nasip olduğunu vurguladı. Bursa’ya hizmet eden tüm belediye başkanlarına teşekkür eden Başkan Altepe, Teoman Özalp ve Hikmet Şahin başta olmak üzere ebediyete intikal eden tüm başkanları da rahmetle andı. Osmanlı’nın kent yönetimi ile ilgili çıkardığı ilk yasalardan birinin de Bursa Belediye İhtisab Yasası olduğunu ve 1839 Tanzimat öncesinde mülki ve idari yönetim kadılarının görev yerinin Ulucami’nin doğusunda yer alan “ihtisab belediye çadırı” olduğunu hatırlatan Başkan Altepe, “Çardakta başlayan halka hizmet hareketi, bugünden itibaren Bursa’nın bu modern abidesinde devam edecek. Düne kadar Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet ve yönetim birimleri birbirinden ayrı mekanlarda hizmet vermek zorundaydı. Hele Bütünşehir yasasının çıkmasıyla birlikte Büyükşehir’in tek merkezden idaresi elzem hale gelmişti. 2011 yılında başladığımız hizmet binası projemle tüm birimlerimiz 15 bloktan oluşan tek çatı altında hizmet vermeye başlıyor. Bursa’mıza hayırlı olsun” diye konuştu. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da Başkan Altepe’nin aynı zamanda Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı vizyonu ile Türkiye’ye öncülük yapmasının Bursa için büyük bir kazanç olduğunu söyledi. Bursa’yı marka kent haline getirmenin gururunu bütün Bursalıların yaşadığını dile getiren Bakan Müezzinoğlu, “Bu onur ve gurur hizmete açtığımız bu eserle taçlanıyor. Yerel yöneticiler hamile bir anneyi de vefat eden bir bireyi de düşünür. Yani doğum öncesinden vefat sonrasına kadarki süreci planlamak zorunda olan bir yönetim sorumluluğu bulunan bir alan. Geçen hafta kent içi ulaşım açısından büyük önem taşıyan Demirtaş Kavşağını açtık. İnşallah stadyumu da kısa zamanda açacağız. Biz özgüveni merkeze alan bir anlayışla hizmet veriyoruz. 136 yıl sonra mimarisiyle estetik, hizmet alanlarıyla çok fonksiyonlu bu modern binamız da Bursalıların geleceğe umut ve güvenle bakmalarını sağlayacak. Bu eseri Bursa’ya kazandıran başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından belediye binası Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve eski belediye başkanları Erdoğan Bilenser ve Erdem Saker’in kurdele kesmesiyle hizmete açıldı. Daha sonra davetliler yeni belediye binasında incelemelerde bulundu.


Milliyet