04 / 12 / 2023

Bursa Nilüfer'de kaçak yapıya geçit verilmiyor!

Bursa Nilüfer'de kaçak yapıya geçit verilmiyor!

İmar ve Şehircilik Müdürlüğü çalışanlarıyla yemekte bir araya gelen Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Kaçak yapıya geçit vermeyeceklerini vurguladı.İmar ve Şehircilik Müdürlüğü çalışanlarıyla yemekte bir araya gelen Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Kaçak yapıya geçit vermeyeceklerini vurguladı.


Başkan Mustafa Bozbey, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü çalışanlarıyla yemekte buluştu. Kaçak yapıyla mücadele konusunda tavırlarının net olduğunu söyleyen Bozbey, Bursa ve Nilüfer’in geleceğini korumak için kaçak yapıya kesinlikle izin verilmeyeceğinin altını çizdi.


Başkan Mustafa Bozbey, özellikle tarım arazisi üzerine kurulmuş kaçak fabrikaların geçtiğimiz aylarda yıkıldığını hatırlatarak, büyüklüğü ne kadar olursa olsun kaçak yapıya göz yumulmayacağını bildirdi.


Kaçak inşaatların önlenmesi için kanun değişikliğine ihtiyaç olduğunu belirten Mustafa Bozbey, ilgili kanuna ‘Kaçak inşaat yapılmak istenilen yer, hazineye irad kaydedilir’ maddesi eklendiği andan itibaren kaçak inşaatların duracağının altını çizdi. Bozbey, “Kaçak inşaat yapılmamasını istiyorsanız bu maddenin eklenmesi lazım. Belediye tespit etsin, yargıya gidilsin ve yargı kararını versin, bu madde uygulansın. Bu şekilde bir işlem yapılırsa kaçak inşaatın önüne geçilmiş olur” dedi.


Nilüfer Belediyesi olarak kaçak yapıya karşı net bir tavır sergilediklerini kaydeden Mustafa Bozbey, Türkiye’de şehir planlamalarının yanlış bir şekilde yapıldığını ifade ederek, “Türkiye’de planlamayı tek kurum yapmıyor. 27 tane kurum planlama yapıyor. Onun için karışıklık oluyor. Baktığımız zaman kent ilerliyor, gelişiyor ama kurumlar da tam anlamıyla geleceği ölçemedikleri için merkezi bölgelerde halen kanalet ihalesi yapılmaya devam ediliyor. Kurumlar 30 sene öncesinin planlarıyla hareket ediyor. Avrupa’da her şey planlı, tarım arazileri de planlı. Biz de ise planlar doğru bir şekilde yapılmıyor” şeklinde konuştu.


Milliyet

Geri Dön