18 / 08 / 2022

Bursa, Termal Turizm Şehir Projesi ile şifa merkezi olacak!

Bursa, Termal Turizm Şehir Projesi ile şifa merkezi olacak!

Bursa Büyükşehir Belediyesi Türkiye'nin termal şifa merkezi haline gelmek için düğmeye bastı. Sıcaksu – Tabakhaneler Bölgesi'n, termal turizm merkezine dönüştürecek proje hazır. Proje kapsamında hayata geçirilecek Termal Turizm Şehir Projesi 4 etaptan oluşuyor.Bursa bilindiği üzere Roma döneminde kaplıcaları ile ün yapmıştı ve yeniden kaplıca merkezi olmak için harekete geçildi. Bursa Büyükşehir Belediyesi Türkiye'nin termal şifa merkezi haline gelmeyi hedefliyor. Büyükşehir Belediyesi'nin Sıcaksu – Tabakhaneler Bölgesi’ni termal turizm merkezine dönüştürecek projesi hazır.


Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe Bursa’da solunum yolları, sinir, eklem, kas romatizmaları, gut, aşırı şişmanlık, kadın hastalıkları, böbrek ve safra yolları hastalıklarını iyileştirme özelliğine sahip şifalı sular bulunduğunu söyledi. 


Başkan Altepe, "Sıcaksu – Tabakhaneler Bölgesi’ni termal turizm merkezine dönüştürecek projede kamulaştırması biten 22 dönüm alan 20 Haziran’da ihaleyle satışa çıkıyor. Sıcaksu – Tabakhaler Bölgesi’nde alanın yüzde 75’inin mülkiyetini büyükşehir olarak aldık" dedi.


Bursa, Termal Turizm Şehir Projesi ile şifa merkezi olacak!


PROJEDE NELER VAR

 1. Termal Tesisler
 2. Kür Tesisleri
 3. Konaklama Tesisleri
 4. Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Merkezi
 5. Kür Merkezi
 6. Yaşlılık Bakım Ve Tedavi Merkezi Gibi Sağlık Tesisleri İle Spor Tesisleri
 7. Binicilik Tesisleri Ve Kulüp Evi
 8. Yeme-İçme Tesisleri
 9. Açık-Kapalı Yüzme Havuzları
 10. Rekreasyon Alanları
 11. Günübirlik Tesisleri
 12. Teleferik İstasyonu
 13. Helikopter Pisti
 14. Otel
 15. Motel
 16. Butik Otel
 17. Tatil EvleriSıcaksu Bölgesi ile ilk adımın atılacağı Termal Turizm Şehir Projesi 4 etaptan oluşuyor. Sıcaksu Kentsel Dönüşüm Proje Alanı, İpekiş Termal Kür Merkezi, Yeni Kaplıca ve Çevresi, Merinos Stadyumu ve Çevresi Etapları tamamlandığında Kültürpark, Merinos Kongre Merkezi ve Kent Meydanıyla da bütünleşecek olan proje, kamu-özel işbirliği ile tamamlanacak.


Hürriyet