Bursa'da emlak stokları tükeniyor!

Bursa'da emlak stokları tükeniyor!

Bursa Sorumlu Emlak Danışmanları Derneği (BURSED) Başkanı Rıdvan Hasırcı, Bursa’da emlak stoklarının neredeyse tükendiğini belirtti.


Türkiye genelinde banka faiz oranlarının düşürülmesi ile birlikte yaşanan konut satışlarındaki artış Bursa’da da görüldü. 

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını ile mücadele sürecinde gayrimenkul ve inşaat sektörüne hareket gelmesi için açıklanan yeni destek paketi ile konut kredi faizlerinin düşmesi, konut satışlarına yeniden canlılık kazandırdı. Milliyet'te yer alan habere göre;  Bursa Sorumlu Emlak Danışmanları Derneği (BURSED) Başkanı Rıdvan Hasırcı, Bursa’da emlak stoklarının neredeyse tükendiğini belirtti.

Konut fiyatlarındaki artışa rağmen yaşanan hareketliliğin Bursa’ya yeni projeler de kazandıracağına dikkat çeken Hasırcı, “İnşaat sektörü ve yan kollarının da işleri artacak ve bu durumda piyasaya yeni bir hareketlilik gelecektir” diye konuştu.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü verilerine göre, geçen yıl 1-27 Haziran’da ülke genelinde 6 bin 658 kredili konut satılırken, bu yılın aynı döneminde faiz oranlarındaki düşüşün etkisiyle bu rakam 93 bin 704’e ulaştığını anımsatan Rıdvan Hasırcı, "Cazip krediler sayesinde Bursamız Haziran Ayı’nda 3 bin 592 konut satışı ile en fazla konut satışı gerçekleştirilen iller arasında yer aldı" dedi. Faiz oranlarının düşürülmesi ile birlikte konut fiyatlarındaki yüzde 10-15’lik artışa rağmen yaşanan hareketliliğin Bursa’ya yeni projeleri de kazandıracağına dikkat çeken Rıdvan Hasırcı, “İnşaat sektörü ve yan kollarının da işleri artacak ve bu durumda piyasaya yeni bir hareketlilik gelecektir” diye konuştu. 

ARAZİ SATIŞLARINDA GÖZLE GÖRÜLÜR ARTIŞ

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü verilerine göre Türkiye genelinde arsa satışlarında da geçen yılın ilk altı ayına yüzde 32’lik bir artış yaşandığını vurgulayan Rıdvan Hasırcı, yılın ilk 6 ayında ülke genelinde toplamda 182 bin 618 tarlanın satış işlemi gerçekleştirildiğini belirterek, “Geçen yılın ilk 6 ayında ise ülke genelinde toplam 153 bin 827 tarla satışı yapılmıştı. Tarla satışları geçen yılın ilk 6 ayına göre yüzde 19 arttı. Türkiye geneli bu rakamları illerimize böldüğümüzde Bursamız en çok arazi satılan ilk beş ilimiz içinde yer aldı.  Buna göre, İstanbul 11 bin 639, Antalya 10 bin 250, Konya 8 bin 762,  Ankara  8 bin 232, Bursa 7 bin 739 ile en çok tarla satışı yapılan iller oldu” dedi.

İŞYERİ ALIM SATIMLARINDA DA ARTIŞ BEKLENTİSİ

Emlak sektöründe aynı hareketliliğin iş yeri satışı ve kiralanmasında da yaşanmasını umduklarına dikkat çeken Rıdvan Hasırcı, ekonomik durgunluğun işyeri satış ve kiralanmasına da yansıdığını kaydederek, bu alanda da yaşanacak olası bir hareketlenme ile bu durgun döneminden güçlenerek çıkılacağına olan inancını belirtti. 

2020 Haziran'da 190 bin 12 konut satıldı!

Konut fiyatları koronavirüse yenilmedi!