Bursadan alıp Atatürk Havalimanına bırakacak!

Bursadan alıp Atatürk Havalimanına bırakacak!İDOya en yüksek teklifi veren gruptan Sera Yönetim Kurulu Üyesi Ozan Şener, toplu taşımada deniz ve karayolu arasında entegrasyon için çalışacaklarını söyledi...


Yaklaşık 20 gün önce yapılan İstanbul Deniz Otobüslerinin (İDO) özelleştirme ihalesinde 861 milyon dolarla en yüksek teklif Tepe-Akfen-Souter-Sera ortak girişim grubundan gelmişti. Ortak girişim grubu şu anda Rekabet Kurumunun onayını bekliyor. Belediye Meclisinin de onayının ardından grup, İDOyu devralacak. Peki İstanbulun deniz ulaşımının yüzde 40ını sağlayan İDOnun özelleştirmesini kazanan bu grubun şirketle ilgili hedefleri neydi Bu soruyu konsorsiyumun ortaklarından Sera Yatırımın Yönetim Yönetim Kurulu Üyesi Ozan Şenere sorduk. Şener aynı zamanda TAVın CEOsu Sani Şenerin de oğlu.

İhale hızlı gelişti
Kültür Üniversitesi İnşaat Bölümünden mezun olduktan sonra Milano Teknik Üniversitesinde stratejik design üzerine master yapan Ozan Şener, daha sonra TAV İnşaatta işe başlamış. TAVın Katardaki projelerinde 1.5-2 yıl çalıştıktan sonra, aile şirketi Sera Groupa gelmiş. Bu şirkette de ablası Damla Şener ve ortakları Belgin Berkerle birlikte çalışıyor. Ozan Şener, babasının şirket yönetimine karışmadığını, ancak zaman zaman bilgi ve tecrübesinden  yararlandıklarını söyledi. Daha önce inşaat ihalelerine katıldığını ama ilk kez bir özelleştirme ihalesine girdiğini belirten Seranın patronu Şener, İDO ihalesini kazandığınızda ne hissettiniz sorusunu şöyle yanıtladı: Bir açık artırma var ve nereye kadar gideceğinizi bilmiyorsunuz. Çok heyacanlıydım. İhale çok hızlı gelişti. Ve iki grup kaldık. İhalenin ruhunu, karar veren patronlara aktarmak için molalar aldık. Torunlar grubu da çok iddialıydı. İhaleye katılan şirketler içinde en avantajlı olarak kendimizi görüyorduk. Bütün ortakların yolcu taşımacılığı konusunda tecrübesi var ve ortak bir sinerji yakalayacağımızı düşündük. Şener, Ortağımız Brian Souter  İngiliz taşıma şirketi Stagecoachun kurucusu ve 14 bin otobüsün sahibi. TAV da ulaşım sektöründe. Bu nedenle İDO bize cazip geldi dedi.

Otobüslerle yola devam
İDOnun belediye bünyesinde bugüne kadar çok iyi yönetildiğini anlatan Şener, İhaleden önce, İDOyu aldığımızda neler yapabilirizle ilgili çok farklı fikirler ortaya çıktı. Bölgedeki uluslararası havalimanı olan Atatürk Havalimanını Bursaya, Bandırmaya bağlayabileceğimizi düşündük. Bursadaki yolcuyu Atatürk Havalimanına, Beşiktaşa bağlayabiliriz. Yenikapıdan hızlı feribot var. Beşiktaştan araçsız yolcu neden gitmesin Yolcu tek biletle feribottan inince otobüsle devam edebilir diye konuştu.

Şener, Deniz ulaşımı daha fazla kullanılsın istiyoruz. Bunun için kampanyalarımız olacak. Uçaklardaki gibi dinamik fiyatlama, önce alınırsa indirim gibi dedi. İzmit Körfez Geçiş Köprüsü yapıldığında Eskihisar-Topçular hattının atıl kalacağını düşünüyor musunuz sorusuna ise Şener şu yanıtı verdi: Köprü bizi kaygılandırmıyor. Deniz alternatif bir ulaşım. Fiyat farklılıkları, hızlı geçiş uygulamalarıyla cazip hale getireceğiz. Bekleme süresini de azaltmak istiyoruz.


İDOda tek biletle yolculuk planı

650 çalışanı 85 milyon TL cirosu var
Sera Group bünyesinde Sera Yatırım, Sera Yapı ve Sera Taşıt bulunuyor. 650 çalışanı bulunan grubun cirosu 85 milyon TL. 1995 yılında kurulan Sera, bugüne kadar 500 milyon dolarlık inşaat projesi tamamladı. Bunlar arasında, Erzincan Havalimanı, Dubai Skyview Tower da var. Grubun şirketi Sera Taşıt ise Trabzon Araç Muayene İstasyonunun 20 yıllık işletmesini aldı. Sera Yatırım ise bu yıl ulaşım, altyapı, gayrimenkul sektörlerinde yatırım amacıyla kuruldu. Grup aynı zamanda, TAV Havalimanları ve TAV İnşaatın da ortağı. Yurtdışında Dubai, Katar ve Abu Dabide ofisleri bulunan Sera Yapı, Ortadoğuda daha da büyümeyi hedefliyor. Ozan Şener, Yurtiçinde devlet hava meydanlarının ihaleleriyle de ilgileniyoruz ama asıl yurtdışına bakıyoruz. Özellikle Dubai ve Katara diye konuştu.


Tek kanal izlenmeyecek
Şener, İDO feribotlarında Kanal 24 dışında bir kanal izlenecek mi sorusunu şöyle yanıtladı: Feribotlardaki ekranları reklam olarak değerlendireceğiz. Hiçbir kanala bağlı olmayacağız. Ancak, her yolcunun istediğini veremezsiniz. Türkiyenin gündeminde olanlar tabi ki izlenecek. Bu bir maç olabilir, bir haber olabilir. Ekranlarda televizyonda izlenebilecek. Ozan Şener, Kanal İstanbul projesiyle ilgili olarak da şunları söyledi: Kanal istanbul projesi İDOya çok yarayacak. Çünkü Karadenize çok daha hızlı geçişi sağlayacak bir proje. Çevresinde de yerleşimler olacak. İDO olarak iskelelerimizi bulundurmak isteriz.

Milliyet/AYFER YILDIZ