Bursaray, Öztimurlar Ortak Girşim eliyle Kestel'e uzuyor!

Bursaray, Öztimurlar Ortak Girşim eliyle Kestel'e uzuyor!

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursaray Kestel Hattının ihalesini kazanan Öztimurlar Ortak Girişim Grubuyla sözleşme imzaladı.

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Burulaş Toplantı Salonunda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, ihaleyle ilgili yasal sürenin tamamlanmasının ardından hiç zaman kaybetmeden yer teslimini yaptıklarını belirterek, hattı 1,5 yıl içinde tamamlamayı hedeflediklerini söyledi.

Kent nüfusunun her geçen gün artmasına paralel olarak ulaşımın da en önemli sorunların başında geldiğini vurgulayan Altepe, gelecekte ulaşım sorunu yaşanmaması için raylı sistem yatırımlarının büyük önem taşıdığına dikkati çekti. Altepe, çağdaş ve konforlu ulaşımın Kestele kadar uzatılmasının kentin geleceği açısından tarihi bir önem taşıdığını ifade ederek, şöyle konuştu:

"Önümüzdeki ay üniversite hattını tamamlıyoruz. Yıl sonuna kadar Emek hattı da tamamlanmış olacak. Göreve gelir gelmez Bursayı demir ağlarla öreceğimizi söylemiştik. İşte bu hedef doğrultusunda programda olmamasına rağmen Bursarayı Kestele kadar uzatacak hattın proje çalışmalarını tamamlamıştık. Şimdi ihale süreci de tamamlandı. İhaleyi kazanan firma hemen işe başlayıp, gece gündüz çalışacak. İşin süresi 600 gün ancak biz bunu 1,5 yıl içinde bitirmeyi hedefliyoruz."

Bursanın, nüfusa göre raylı sitem yatırımlarında ilk sıralarda bulunduğunu belirten Altepe, şöyle devam etti:

"İstanbul,  Ankara  ve İzmirde raylı sistem yatırımlarının Ulaştırma Bakanlığına devredildi, Bursa bu alanda da farkını gösterdi ve kendi yatırımlarını kendi yaptı. Mevcut 22 kilometrelik kullanılan raylı sistem hattına bu dönem şehir içi hatlarla birlikte 26 kilometre daha ilave yapmayı amaçlıyoruz. Kentin batısı Görükle ile doğru Kestel arası yaklaşık 31 kilometre. Biz bu iki uç noktayı raylarla birbirine bağlıyoruz. Böylece dünyanın en uzun metro hatlarından birini yapmak bize nasip oldu. Bir dönem içinde ihalesi yapılıp, bitirilen bir hattı da biz gerçekleştirmiş olacağız."

Altepe, Kestel hattının İller Bankasından sağlanan krediyle yapılacağını belirterek, hattın 4 Nisanda yapılan ihalesi için yerli ve yabancı 16 firmanın dosya aldığını, 12 firmanın ihaleye katıldığını, muhammen bedeli 106 milyon 309 bin lira olan projenin sözleşme bedelinin ise 71 milyon 963 bin lira olduğunu kaydetti. Recep Altepe, 8 kilometre uzunluğundaki hat inşaatı kapsamında 7 istasyon, 1 batçık, 1 bakım merkezi, 3 trafo ve 1 depo sahası yapılacağını belirtti. Altepe, daha sonra Öztimur Yapı Proje İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi sahibi Mehmet Öztimur ve Öztimurlar İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş sahiplerinden Mesut Öztimur ile birlikte sözleşmeyi imzalandı.

Törene, Kestel Belediye Başkanı Yener Acar, Gürsu Belediye Başkanı Orhan Özcü, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Seyfettin Avşar da katıldı.

AA