07 / 07 / 2022

Büyükçekmece Albatros Parkı imar planı kabul edildi!

Büyükçekmece Albatros Parkı imar planı kabul edildi!

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Haziran ayı toplantılarını Cuma günü oldukça yoğun bir gündemle tamamladı. Toplantıda mülkiyeti Büyükçekmece Belediyesi’ne ait Albatros Parkı arazisinin imar değişikliği planı İBB Meclisi’nde kabul edildi.CHP İBB Grubu, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin onayına sunulan söz konusu plan değişikliğine evet oyu vermek için “grup kararı” aldı. Ancak, CHP’li 3 meclis üyesi, grup kararına karşın, söz konusu plan değişikliğine ret oyu verdi. CHP’li muhalif üçlü Hüseyin Sağ, Esin Hacıalioğlu ve Ferhat Epözdemir’in grup kararına karşı çıktıkları için disipline verilmesi bekleniyor. 


İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Haziran ayı toplantılarını Cuma günü oldukça yoğun bir gündemle tamamladı. Çoğunluğunu imar dosyalarının oluşturduğu pek çok rapor kabul edildi. Bu raporların en dikkat çekicilerinden biri, CHP’li Büyükçekmece Belediyesi’nden gelen imar planı değişikliyle ilgiliydi. Çevrecilerin ve Büyükçekmece’de yaşayanların direnişine neden olan Albatros Parkı ile ilgili imar planı değişikliği geçen yıl aralık ayında da İBB Meclisi’ne gelmiş ancak kabul edilmemişti.


CHP-AKP işbirliğiyle yapıldı


Mülkiyeti Büyükçekmece Belediyesi’ne ait Albatros Parkı arazisi ile mülkiyeti Serdar Bilgili’nin şir ketlerine ait Büyükçekmece kıstağı yakınındaki parsellerle ilgili imar değişikliği planı İBB Meclisi’nde oy çokluğuyla kabul edildi. CHP’li 3 üyenin ret oyu vermesi üzerine AKP grup Başkanvekili Temel Başalan, “Toplantı öncesinde bu raporun oybirliğiyle kabul edilmesi konusunda gruplar anlaşmıştı. Şimdi bu dosyaya neden karşı çıkılıyor” diye sordu. 


AKP’nin itirazı üzerine söz alan CHP Grup Sözcüsü Tonguç Çoban, “Bizim bu dosyaya evet oyu vermemiz konusunda grup kararımız var. Bu konuda bir değişiklik yok. Ret oyu veren üyelerin ise kendi takdirleridir” dedi.  Bunun üzerine İBB Meclisi Başkanvekili Ahmet Selamet, “Hüseyin Sağ, Esin Hacıalioğlu ve Ferhat Epözdemir’in muhalefetiyle dosya oy çokluğuyla geçmiştir” dedi ve bunu meclis kayıtlarına geçirtti. 


Grup kararına karşın, kendi partilerine ait bir ilçeden gelen plan değişikliğine ret oyu veren söz konusu meclis üyeleriyle ilgili olarak nasıl bir disiplin süreci işletileceği merak ediliyor. Verilecek cezanın uyarı, kınama, geçici ihraç ve ihraçtan biri olabileceği belirtildi. 


Yurt Gazetesi/ Mehmet Demirkaya


Haber Hürriyet'te şu şekilde yer aldı


BÜYÜKÇEKMECE'de sahile yakın 30 bin metrekare yeşil alanda belediyenin otel, rezidans ve alışveriş merkezi yapmak istediği ancak çevrecilerin direnişine sahne olan  “Albatros Parkı”na turizm ve konut yapılmasının önünü açan imar planları onaylandı. CHP’li Büyükçekmece Belediyesi’nin talebiyle yapılan imar değişikliği teklifi, geçtiğimiz yıl da İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)  Meclisi’ne gelmiş ancak onaylanmamıştı. Haziran ayı meclis gündemine yeniden getirilen planlarda, yüzde 40 olan konut alanı yüzde 60’a çıkarılarak, yüzde 60 olan turizm alanı ise yüzde 40’a düşürüldü.


CHP: GRUP KARARIMIZ VAR

Turizm ve konut alanı oranında yapılan değişiklikle CHP’li Büyükçekmece Belediyesi’nin istediği plan değişikliği, bu sefer CHP’li 3 üye Hüseyin Sağ, Esin Hacıalioğlu, Ferhat Epözdemir’in itirazına sahne oldu. İtiraza şaşıran Ak Parti Grup Başkanvekili Temel Başalan, Büyükçekmece Büyükşehir Belediye Başkanı Hasan Akgün ile daha önce görüştüklerini, CHP ile ortak hareket ederek talebin oy birliği ile geçmesi konusunda istişarede bulunduklarını söyledi.


CHP grubuna dönen Başalan, “Toplantı öncesinde bu raporun oybirliği ile kabul edilmesi yönünde gruplar anlaşmıştı. Şimdi neden karşı çıkılıyor?” diyerek açıklama istedi. CHP Grup sözcüsü Tonguç Çoban “Bu dosyaya evet oyu vermemiz konusunda ‘grup kararımız’ var. Hiçbir itilaf yoktur. Ret oyu veren üyelerin kendi takdiridir” diyerek yanıt verdi. Dosya, CHP’li üyeler Hüseyin Sağ, Esin Hacıalioğlu, Ferhat Epözdemir’in muhalefetiyle oyçokluğu ile kabul edildi.  


GEÇEN YIL DA MECLİS GÜNDEMİNE GELMİŞ, KABUL EDİLMEMİŞTİ 

Büyükçekmece Belediyesi’nin, Albatros Parkı’na otel yapılması ile ilgili talebi 19 Kasım 2015 tarihinde de İBB Meclisi’ne gelmiş ancak kabul edilmemişti. Mülkiyeti Büyükçekmece Belediyesi’ne ait arazide turizm ve konut alanları oranında değişiklik yapılarak, İBB Meclisi gündemine bir yıl sonra yeniden geldi.


CHP’LİLER ÇEVRECİLERE DESTEK VERMİŞTİ 

Albatros mevkiinde bazı ağaçları kesilmesiyle başlayan gerilim kamuoyunda geniş yer bulmuş, polis ve zabıta arasında yaşanan arbedede bazı eylemciler gözaltına alınmıştı. Albatros’un park olarak kalmasını isteyen bir grup CHP İl Merkezi önüne giderek Albatros’un imara açılması talebini protesto etmişti. Günlerce süren protestolara CHP’li bazı milletvekilleri katılmış, eylemcilere destek vermişti.
hürriyet