Büyüksu projesi ile Bolu'ya plaj yapılacak!

Büyüksu projesi ile Bolu'ya plaj yapılacak! Büyüksu projesi ile Bolu'ya plaj yapılacak!

Bolu Belediye Başkanı ve AK Parti Bolu Belediye Başkan adayı Alaaddin Yılmaz’ın büyük önem verdiği Büyüksu Projesi'nin detayları belli oldu. 1 km uzunluğunda, 50 m genişliğinde ve 3,5 m derinliğinde projelendirilen gölün etrafında plaj yapılacak...


Bolu Belediye Başkanı ve AK Parti Bolu Belediye Başkan adayı Alaaddin Yılmaz’ın büyük önem verdiği Büyüksu Projesi onaylanırken detayları da belli oldu.


Bir kilometre uzunluğunda, 50 metre genişliğinde ve 3 buçuk metre derinliğinde projelendirilen gölün etrafında plaj yapılacak. Su sporlarının yapılacağı gölette aynı zamanda sosyal yaşam alanları da oluşturulacak. Yıllardır kötü görüntüsü ve kokusuyla Bolu’nun adeta yüz karası haline gelen Büyüksu, Bolu Belediyesi’nin yaptığı çalışmalar neticesinde o eski halinden kurtuldu. Özellikle kolektör hattının devreye girmesiyle birlikte Büyüksu deresi hayat buldu. Bu gelişmelerin ardından Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ın yıllardır dile getirdiği Büyüksu Göleti projesi onaylandı ve bu yıl yapımına başlanıyor.


Bu yıl yapımına başlanacak Büyüksu Göleti bir kilometre uzunluğunda, 25 ila 50 metre genişliğinde ve 3 buçuk metre derinliğinde olacak. Gölün çevresinde vatandaşların güneşlenebilmesi için yapay bir plaj yapılacak. Amatör tüm su sporlarının yapılabileceği gölette kano, kürek ve yelkenli yarışmaları düzenlenecek. Göl ayrıca yüzme amaçlı olarak ta kullanılabilecek.


Küçük Berk Mahallesi’nde bulunan Doktorlar Siteleri önünden başlayıp yukarı doğru gidecek olan Büyüksu Göleti’nde sosyal yaşam alanları da oluşturulacak. Gölet çevresinde kafeteryalar, restoranlar ve konaklama alanları da vatandaşın hizmetine sunulacak. Bu yıl başlanacak projenin bir yıl içerisinde tamamlanması planlanıyor.


Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, “Büyüksu bizim için çok önemli. Halkımızın da bildiği gibi biz göreve geldiğimizde Büyüksu deresinde bırakın canlı yaşamasını kokudan yanına bile yaklaşılmıyordu. Büyüksu Deresi’ni bu durumdan kurtarmak için hemen kolları sıvadık. Abant’a, Bolu Dağı’na ve Mudurnu Yolu’nda Tepe Karakolu’na kadar uzanan kolektör hattını kısa sürede bitirerek tesislerin Büyüksu Deresi’ne atık atmasının önüne geçtik. Kolektör hattını da arıtma tesisine bağlayarak Büyüksu’da kirliliğe neden olan etkenleri engelledik. Ondan sonra Büyüksu yavaş yavaş hayat bulmaya başladı. Biz yıllardır Bolululara burada tıpkı eskiden olduğu gibi yüzebileceklerini balık tutabileceklerini söylüyoruz. İşte bunun içinde son aşamaya geldik. Büyüksu Göleti projemiz onaylandı ve bu yıl yapımına başlıyoruz. Bolu bu proje ile bambaşka bir kent olacak. Her zaman şunu söylüyoruz, bizim projelerimiz yapacaklarımızın listesidir. Şimdiden Bolu halkına hayırlı uğurlu olsun” dedi.Milliyet