03 / 10 / 2022

Çağlayan Meydanı'nda trafik yerin altına alınacak!

Çağlayan Meydanı'nda trafik yerin altına alınacak!

İstanbul, Çağlayan kavşağında trafik yer altına alınarak en büyük yayalaştırılmış meydana ve miting alanına kavuşuyorÇağlayan kavşağı, Piyalepaşa bulvarı, Kağıthane caddesi, Mecidiyeköy, Okmeydanı, D-100 karayolunun birleştiği nokta, İstanbul'un en yoğun araç trafiğinin olduğu bölgelerden biri. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İl Özel İdare ve Karayolları Bölge Müdürlüğü ile ortak yürütülen çalışmayla 13 bin metrekare alt geçit imalatı yapılacak, alt geçit uzunlukları 700 metre olacak. Çağlayan kavşağı 2 katlı bir kavşak haline gelerek, trafik yerin altına alınacak. Bu şekilde İstanbul'da birçok miting ve yürüyüşe ev sahipliği yapan Çağlayan, 22 bin metrekare yayalaştırılmış alana sahip bir meydan haline gelecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, üç kurum ile ortak bir proje üretilerek İstanbul'un en büyük meydanına kavuşacağını belirterek şunları söyledi: "Adliyenin açılışına yetiştirilecek ve inşaat başladıktan sonra yaklaşık 4 ayda tamamlanacak. Hem hızlı hem büyük bir çalışma olacak."

Abide-i Hürriyet Parkı ile bütünlük içinde yapılacak olan meydan düzenlemesiyle bölgede oturan, çalışan ve Avrupa'nın en büyük adliye sarayı olan İstanbul Adliyesi için sosyal bir merkez oluşturulacak. Proje, ileride yapılması planlanan metro istasyonu dikkate alınarak planlandı.

Proje ile Kağıthane caddesi (Şişli)-Çevreyolu ve Piyalepaşa yönü 12 metre aşağıdan altgeçit ile Çevreyolu ve Piyalepaşa istikametine bağlanacak. Kâğıthane ilçesinin ana çıkışlarından biri olan Kağıthane yolu ise 6 metre aşağıdan Şişli, Piyalepaşa istikametlerine, Piyalepaşa Bulvarı istikametinden gelen araçlar da, 6 metre aşağıdan altgeçitle, Kağıthane ve Şişli istikametlerine ulaşabilecekler.
Muzaffer Salcıoğlu/Zaman
Geri Dön