Çamlıca Camisi'ne nano kubbe!

Çamlıca Camisi'ne nano kubbe! Çamlıca Camisi'ne nano kubbe!

İç düzenleme çalışmalarının başladığı Çamlıca Camisi'nin 72 metrelik kubbesinin göbeğine nano teknolojiyle kaplanmış çelikten harflerle Allah lafzı, etrafında da aynı teknolojiyle Esma-ül Hüsna ve Fetih Suresi yazılacak.

Temeli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 6 Ağustos 2013'te atılan Camlıca Camisi'nin yüzde 85'i tamamlandı. Caminin iç düzenleme çalışmaları başladı. Caminin 72 metrelik kubbesinin göbeğine nano teknolojiyle kaplanmış çelikten harflerle Allah lafzı, etrafında da aynı teknolojiyle Esma-ül Hüsna ve Fetih Suresi yazılacak. Kubbe, özel bir sistemle aydınlatılacak.


İstanbul Cami ve Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk, Çamlıca Camisi ile ilgili bazı bilgiler verdi. 


Ergin Külünk, "Dünya hattatlarının piri Hasan Çelebi tarafından hazırlanan kompozisyon için, Haşr Suresi’nin son iki ayetinden istifade edilip, 16 adet Esma-ül Hüsna tevhidi simgelendi. Kubbenin tavanına Lafza-i Celal yazdık.  Aynı teknikle 4.5 ton ağırlığıyla dünyanın en büyük ‘Alem’i yapıldı. Nano teknolojiyle kaplı alem altın renginde.Önümüzdeki yılın ortalarında hizmete açılması planlanan caminin maliyetinin 350 milyon lira civarında olacağı tahmin ediliyor.Mimarların kadın olmasının tesiriyle, kadınlar bu cami kendileri için yapılmış hissini alacaklar. Abdesthanelerinde, çocuk bakım, kişisel bakım ve çocuk oyun odası olacak. Buradan çıkıp asansörle, direkt namaz kılabilecekleri mahfele (iç balkon) çıkıp ibadetlerini yapacaklar. Kadınlar kendilerine ayrılan 2 kat ve 5 bin kapasiteli bölümde, başını kaldırınca kubbeyi, eğilince halıyı, karşıya bakınca da imamı görecek. Çamlıca Camisi’nin ses düzeni için Türkiye’nin en ünlü akustik uzmanlarıyla çalışıldı. İçi sanal ortamda bitirildi, çini ahşabı yerleştirilip ses çalışması yapıldı. Minarelerden yükselecek ezan sesi, rüzgarı arkasına aldığında, Topkapı’dan da duyulabilecek." şeklinde konuştu.RAKAMLARLA ÇAMLICA CAMİSİ

  1. 15 bin metrekare taban alanı üzerinde 30 bin metrekare inşaat alanı.
  2. Aynı anda 63 bin kişi namaz kılabilecek.
  3. 6 minareli, 16 şerefeli.
  4. Minarelerin dördü 107.1 metre, ikisi ise 90 metre yüksekliğinde.
  5. Kubbesi 72 metre yüksekliğinde, 34 metre çapında.
  6. Ana kubbedeki alemin yüksekliği 7.62 metre, genişliği 3.12 metre, ağırlığı 4.5 ton.
  7. 14 bin metrekare halı döşenecek.
  8. Cami külliyesinde 11 bin metrekare müze, 3 bin 500 metrekarelik sanat galerisi, 3 bin metrekare büyüklüğünde kütüphane, 1000 kişilik konferans salonu, 8 sanat atölyesi ve 3 bin 500 araçlık kapalı otopark olacak.


Hürriyet