Çamlıca'da yapılaşma sorunu gitgide büyüyor!

Çamlıca'da yapılaşma sorunu gitgide büyüyor!Milliyet Gazetesi köşe yazarlarından Melih Aşık, bugünkü köşe yazısında Çamlıca'daki yapılaşma sorununu kaleme aldı.


Milliyet Gazetesi köşe yazarlarından Melih Aşık, "ÇAMLICA’DAN" isimli köşesinde bölgenin kentleşme sorununu kaleme aldı. "İstanbul’un Anadolu yakasında E-5 yolundan Boğaz Köprüsü’ne giderken başınızı kaldırınca Küçük Çamlıca tepesini görürsünüz. O tepede şimdi bir inşaat furyası gözümüze çarpıyor. Yan yana, dip dibe 5-6 kat yüksekliğinde konutlar sıralanıyor tepede." diyerek yazısına başlayan Aşık, şu cümleleri kaleme aldı...

Biz Çamlıcalıyız. Hem büyük hem küçük Çamlıca’ya piknik yapmaya giderdik çocukluğumuzda. Yemyeşil iki tepe, Büyük Çamlıca ve Küçük Çamlıca İstanbul’un Anadolu yakasının silüetini oluştururdu. 

Çamlıca

Bölge sit alanıydı, konut yoktu. 1983 yılında Özal hükümetinin yaptığı imar kanunu sonucu tepede turistik yapılara izin verildi. ANAP’ın İstanbul İl Başkanı Eymen Topbaş’ın yakınları tepeye turizm ruhsatıyla iki katlı villalar yaptı. Çok eleştirdik. Sonuç alamadık. Baskınlarda ev sahipleri “Burası turizm tesisi” deyip kurtuluyorlardı. Yalan parayla değil ya...

Villalar bitince içine girip oturdular. Bir süre sonra araziye başka konutlar yapıldı, sayı çoğaldı. Sonradan ara sıra sit kararı yenilendi. Ancak bu kararlar çeşitli bahanelerle delindi. Şimdi anlaşılıyor ki Üsküdar Belediyesi’nce 5-6 kata kadar izin verilmiş. İki katlı villalara tepki göstermiştik. Şimdiki yapılanma çok daha çirkin. Binalar daha yüksek ve daha sıkışık düzende. Böylece İstanbul’un silüetini oluşturan bir değerli alan daha ranta kurban gitmiş bulunuyor.
 

İstanbul'da kentsel dönüşüm tam gaz!