25 / 06 / 2022

Can Ekşioğlu'nun babası Uğur Ekşioğlu vefat etti!

Can Ekşioğlu'nun babası Uğur Ekşioğlu vefat etti!

Era Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Can Ekşioğlu'nun babası ve Koç Grubu’nun tarihinde önemli bir yeri olan eski CEO’lardan Uğur Ekşioğlu, tedavi görmekte olduğu Amerikan Hastanesi’nde hayata veda etti.
Koç Grubu'nun eski CEO'larından, Beşiktaş'ın eski asbaşkanlarından ve TİMSAN'ın kurucusu Uğur Ekşioğlu dün (4 Aralık) hayatını kaybetti. Ekşioğlu'nun cenazesi yarın (6 Aralık 2014 Cumartesi) günü Teşvikiye Camii'nden öğle namazını müteakiben Ulus Mezarlığı'na defnedilecek.


Ordu’nun Mesudiye ilçesinde 1936’da polis memuru Zeki Osman Bey’in ikinci oğlu olarak dünyaya geldi Uğur Ekşioğlu. Babasının görevi nedeniyle 1946’da geldiği İstanbul’da, ilk yıllarda adaptasyon zorluğu çekerken, aile bütçesine katkı için simit satmaktan, ünlü çiçekçi Sabuncakis’te çıraklığa kadar birçok işte çalıştı. Beyoğlu Erkek Lisesi’nde okulun en başarılı öğrencisi olan Ekşioğlu, Vehbi Koç’la da bu sayede tanıştı. Koç, o yıllarda okulların en başarılı öğrencilerini çalışmaları için gruba davet ediyordu. 1958’de bizzat Vehbi Koç’un katıldığı mülakattan başarıyla çıkan Ekşioğlu, yurtdışına gitmek istemesine rağmen Koç’ta çalışmaya ikna oldu.Beko’da satış temsilcisi olarak başladığı grupta, Aygaz’ın, Beko’nun, Arçelik’in bayi sistemlerinin temelini attı. Dil öğrenmek için gittiği Londra’da General Electrik’te çalışan Ekşioğlu, döndükten sonra Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Koordinatörlüğü yaptı. 


1990’da Holding’in otomotiv hariç Sanayi Grubu Başkanlığı görevini üstlenen Ekşioğlu, 1996’da 60 yaşını doldurarak emekli olduğunda Koç Holding İcra Komitesi Başkan Vekilliği yapıyordu. Lise yıllarında tutkuyla bağlandığı futbola da Süleyman Seba ile BJK yönetiminde yer alarak katkı yaptı. Süren Ekşioğlu ile evliliğinden üç çocuğu bulunan Ekşioğlu, emekli olduktan sonra kendi şirketi Timsan’ı kurmuştu.


Ekşioğlu ailesinin gazeteye verdiği ilan

Can Ekşioğlu nun babası Uğur Ekşioğlu vefat etti!


Hürriyet