30 / 09 / 2022

Çanakkale Lapseki'de inşaat sektörü hızla gelişiyor!

Çanakkale Lapseki'de inşaat sektörü hızla gelişiyor!

Çanakkale’nin Lapseki ilçesinde inşaat sektörünün hızlı bir gelişim gösterdiğini söyleyen Mimar Mücahit Şahin, tüketicilerin hizmet alımı noktasında bilinçli olmaları noktasında uyardı.Çanakkale’nin Lapseki ilçesinde inşaat sektörünün hızlı bir gelişim gösterdiğini söyleyen Mimar Mücahit Şahin, tüketicilerin hizmet alımı noktasında bilinçli olmaları noktasında uyardı.


Çanakkale’nin Lapseki ilçesinde inşaat sektörünün hızlı bir gelişim gösterdiğini söyleyen Mimar Mücahit Şahin, tüketicilerin hizmet alımı noktasında bilinçli olmaları noktasında uyardı. Lapseki ilçesinin geleceğinin parlak olduğunun altını çizen Şahin" Lapseki kısa zamanda büyüme eğilimi gösterebilecek bir potansiyele sahip. İnşaat sektörü aralıksız olarak devam ediyor. Projelendirmelerin birçok ayağı var. Mimarlık, statik, elektrik projelendirmesi gibi birçok aşamadan geçiyorsunuz. Mimarlık hizmeti alımı noktasında bazı sıkıntılar yaşanıyor. Proje aşaması mimarlıktan başlıyor. Mimarlık inşaat sektörünün ekip başıdır. Bir mimar sizin arsanız da olmayan bir binayı yerleştirir. İnsanlar projede görüyorlar ama bittikten sonra nasıl olacak bunu da görmek istiyorlar. İnşaat ruhsatı alınana kadar mimarlar ile diyalog içerisinde olup, mutabakata vardıktan sonra belediyeden inşaat ruhsatı alınmalı. Bu noktada farklı sıkıntılar yaşanıyor. Mimarlar projeyi çizerek hemen belediyeden inşaat ruhsatı alıyorlar. Projeyi beğenmeyen arsa sahipleri yeniden düzenlenmesini isteyince maddi zorluklarla karşılaşıyor. Bu noktada karşılıklı mutabakat çok önemli. Her şeyi yazılı talep etsinler" dedi.

Lapseki’nin gelişimini etkileyen en önemli unsurların başında Biga’daki sanayileşmenin rol oynadığına da değinen Şahin, “Küresel bazda da düşünecek olursanız gelişimler her zaman iş olanağı üzerine kurulur. Elbette ki Lapseki açısından değerlendirecek olursak buradaki tarım, turizm ilçeyi geliştirebilir. Lapseki’nin en büyük avantajlarından birisi de Biga sanayi bölgesi ve fabrikalar kurulmaya devam ediyor. İnsanlar sanayi sektöründe çalışmak ister fakat sanayileşmiş bölgelerde yaşamak istemezler. Lapseki arada kalıyor. 20-30 yıllık planlamalarda önümüz çok açık. İnşaat sektörü hızlı ilerliyor fakat, hızlı bir yapılaşma yok. Bu gelişim ile birlikte mimarlığın rolü çok önemli" dedi.


Milliyet
Geri Dön