Çanakkale'de satılık köy

Çanakkale'de satılık köy Çanakkale'de satılık köy

Çanakkale merkeze bağlı Kemerdere Köyü'nün toplam arazisinin yüzde 99'una sahip olan turizmci 68 yaşındaki Yüksel Ergen, arazisini satışa çıkardı.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Çanakkaleli turizmci Yüksel Ergen, 10 yıl önce eko turizm yapmak için Kemerdere Köyü'nde 1500 dönüm arazi satın aldı. Ergen, köyün toplam arazinin yüzde 99'u olan bu alan üzerinde, keklik, sülün, ceylan ve karaca yetiştirip, boş yerlere 20 bin fıstık çamı fidanı ekti. Ancak, işlerinin yoğunluğu ve bürokratik engeller nedeniyle eko turizmi hayat geçiremeyen Ergen, 18 ev, 60 dönüm sertifikalı organik tarım arazisi ile Troia Antik Kenti Dönemi'ne ait su kemeri bulunanan arazisini satmaya karar verdi.
 
Bürokratik engellere takıldı
Ergen, Kemerdere'nin tarihi su kemeri, vadileri, gölü ve doğasıyla adeta küçük bir cenneti andırdığına işaret ederek, "Kemerdere, eko turizm için çok uygun bir bölge. Eğer projemi gerçekleştirebilseydim, doğal yaşamı yansıtan bir köy kuracaktım. Bürokratik engellere
takıldığım için bu projeyle ilgili hevesim kaçtı. Belirli bir yaştan sonra bu işin peşinde koşturamayacağım için arazimi satmaya karar verdim. Arazinin çoğunluğu bana ait olduğu için satıldığında bir anlamda köy satılmış olacak" dedi.
 
Alacak kişi, doğal yapıyı korumalı
Ergen, Truva Havzası'nda kalan arazisini satmak için tanıdık emlakçılara ve turizmci arkadaşlarına haber bıraktığın belirterek, "Daha önce araziye tatil köyü yapmak için 5 milyon dolar veren çıktı. Ancak, bunun arazinin tarihi dokusuna, doğal güzelliğine zarar
vereceğini düşündüğüm ve satın alacak kişileri 'Cumhuriyetçi' bulmadığım için vazgeçtim. Ancak, benim gibi düşünen, doğaya ve tarihe sahip çıkacak birine arazimi satacağım" diye konuştu. Ergen, kendi arazisinin dışında kalan yüzde 1'lik bölümün ise üç aileye ait olduğunu kaydetti.
 

pus