Çanakkale'de yeni hastanenin inşaatı Kasım 2015'te tamam!

Çanakkale'de yeni hastanenin inşaatı Kasım 2015'te tamam!

Çanakkale Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Tezcan Sezgin, yeni hastanenin bu yıl sonuna doğru tamamlanacağını söyledi. Sezgin, mevcut hastanenin ise bazı birimlerle 24 saat hizmet vermeye devam edeceğini belirtti.


Çanakkale’ye yaklaşık 2 ay önce atanan Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Tezcan Sezgin, gazetecilerle bir araya geldi. Yapacakları çalışmalar hakkında bilgi veren Sezgin, "Yeni hastanen Kasım 2015’te bitirilmesi hedefleniyor. Kaba inşaatı yüzde 75 civarında. Toplam inşaat yüzde 25 civarında tamamlandı. Kaba inşaatı bittikten sonra ince işçiliği daha hızlı devam ediyor. Yeni hastanede yeni klinikler açacağız. Çanakkale’nin ciddi bir sevk oranı var. Bakanlıkta da gözle görülür boyutta. Balıkesir’de çalıştığımız zaman da Çanakkale’de ciddi oranda hasta geliyordu. Kalp damar hastalıklarındaki hastaların yüzde 30 civarındaki Çanakkale’den gelen hastalardan oluşuyordu. Çanakkale’nin nüfus yapısını inceledikten sonra şöyle bir karar aldık. Çanakkale daha çok orta yaş nüfus yapısına sahip. Yaşlı nüfusu de diğer illere göre biraz daha fazla. Bu da hangi konularda sağlık hizmeti vermemiz ve hangi konularda çalışma yapacağımız konusunda bize ışık tuttu.


Onkoloji hastaların hastalarının dışarı çıkmasını istemiyoruz. Burada yapmak istiyoruz. Tedavisi süre alan bir hastalık. Tabi ki bazı hastaların dışarı gönderilebilir. Her hastalığı burada yapmak mümkün değil. İl olarak hastane konusunda etkin olmak istiyoruz" dedi.


Sezgin, mevcut hastanenin durumu ile ilgili net bir kararın olmadığını da belirterek, "Bu kararlar burada verilen kararlar değil. Bakanlıkla yapılacak istişare ile karar verilecek. Biz mevcut hastanenin yerinde kalması ve 24 saat hizmet veren bir hastane olarak kalmasını istiyoruz. Belki yıkılacak yerleri var. Daha sadeleştirilmiş halede daha nitelikli odalarla hizmet vermek istiyoruz. SSK hastanesi için bir şey söyleyemem. Orası için yeni projeler. Şehir içindeki hastane kalacak” diye konuştu.


Milliyet