10 / 12 / 2022

Carrefour'un Merter arazisinde Apollo ve Multi Turkmall ortak oldu

Carrefour'un Merter arazisinde Apollo ve Multi Turkmall ortak oldu

Yaklaşık birbuçuk yıldır satış masasında olan CarrefourSA'ya ait Merter'deki arazinin satışında nihayet sonuca ulaşıldı.Daha önce Merter'teki arsanın satışı için CarrefourSa'nın yetki verdiği Apollo Real Estate, kendisine ortak olarak Multi Turkmall'u seçti. Kulislerde ortaklığın yüzde 50 yüzde 50 gerçekleştiği belirtilirken, satın alma anlaşmasının önümüzdeki günlerde kamuoyuna açıklanması bekleniyor.

Satış görüşmelerinin iki yıldır sürdüğü Merter'deki arazi ile bugüne kadar birçok yabancı yatırımcı ilgilenmişti. Ama arsada bulunan imarla alakalı sorunlar nedeniyle görüşmeler sonuçlanamamıştı. Şimdi yapılan anlaşma kapsamında arazideki sorunların CarrefourSa tarafından halledileceği belirtiliyor.

Daha önce 6 alışveriş merkezini yeni yatırımlara kaynak oluşturmak için Londra merkezli uluslararası yatırım fonu Aerium Finance'a 156 milyon Euro'ya satan CarrefourSa, Merter'deki araziyi de o tarihlerde inşaat aşamasındayken satışa çıkarmıştı. Kulislerde CarrefourSa'nın Merter'deki arazi için 500 milyon dolar talep ettiği belirtiliyor. Merter'de yapılacak alışveriş merkezinde hipermarket bölümünün inşaatı ise halen sürüyor.

Türkiye'de yaptığı alışveriş merkezi yatırımları ile tanınan Multi Turkmall'ın, Merter'de yapılacak alışveriş merkezinde herşeye sıfırdan başlayacak. Multi Turkmall'un buraya kendi çizgisinde bir alışveriş merkezi yapması planlanıyor.

Bu yatırım aynı zamanda Apollo'nun Türkiye'deki ilk yatınımı olacak. 115 bin metrekare arsa üzerinde inşa edilen CarrefourSA Merter'in toplam inşaat alanı 286 bin 529 metrekare. 22 bin 94 metrekare hiper market, 72 bin 963 metrekare kiralanabilir alışveriş merkezi ve 30 bin 287 metrekare showroom ve ofis alanı olan proje E-5, sahil yolu ve metroya yakın. Projede ayrıca 4 bin araçlık otopark bulunuyor.

Yaklaşık 1.5 yıldır satış masasında olan projeye ilk teklifler geçen yıl alınmıştı. gayrimenkule HFS, Aerium, Ece, Pradera, Fiba ve Orjin'in de aralarında bulunduğu 9 şirket teklif vermişti. Proje ilk satışa çıktığında 400 milyon doların üzerinde bir fiyattan satılması bekleniyordu. Fakat projenin arsasındaki imar sorunları nedeniyle istenilen fiyattan satılamayacağı tahmin ediliyordu. O dönem için biçilen en yüksek değer 200 milyon dolardı. Karoyalları 17. Bölge Müdürlüğü ve Levent İETT arazisinde oluşan fiyatlar arsayla ilgilenen şirketlerin fiyatı yükseltmesini sağladı.

TEBERNÜŞ KİREÇCİ/CANNES
Geri Dön