Çekmeköy'de fiyat artışı son 5 yılda yüzde 70 seviyesini aştı!

Çekmeköy'de fiyat artışı son 5 yılda yüzde 70 seviyesini aştı!

Çekmeköy son yılların en önemli yerleşim merkezi olarak ön plana çıkıyor. Özellikle eğitim kurumlarının büyük kampüslerinin yeni yapılanma bölgesi olarak seçtiği bölgede fiyat artışı son 5 yılda yüzde 70 seviyesini aştı.


Milliyet Gazetesi'nden Duygu Erdoğan'ın haberine göre;  Çekmeköy, geniş arazileri sayesinde pek çok özel eğitim kurumunun kampüslerine de ev sahipliği yapıyor. 


Eğitim kurumlarının artmasıyla bölgede son 3 yıldır yoğun bir taşınma hareketi var. Üçüncü köprü bağlantı yolları, Kuzey Marmara Otoyolu, metro projesiyle şehir merkezlerine yakınlaşması da bu harekette önemli rol oynuyor. 

 

Konutla öne çıkıyor


Çekmeköy, konut yapılanmasıyla 5 yıldır markalı konut üreticilerinin önemli yatırım merkezlerinden bir olarak karşımıza çıkıyor. Merkezi iş alanlarına olan uzaklığı sebebiyle henüz ofis pazarında yer almıyor. Bölgede konut metrekare satış fiyatı ortalaması 3 bin lirayı geçiyor. 


Mevcut durumda konut metrekare satış fiyatı ortalaması 3 bin lirayı Ortalama konut metrekare satış fiyatı 1.500-2 bin lira bandında olduğu belirtiliyor. Endeksa.com verilerine göre, ortalama konut fiyatının 388 bin lira olduğu bölgede, son 5 yıllık konut değer artışı yüzde 72 seviyesinde.

 
TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş. Özel Projeler Değerleme Uzmanı Güneş Özçelik gayrimenkul geliştiricilerinin bölgede büyük konut projelerini hayata geçirdiklerini anlattı. Özçelik, bölgedeki bu değişimin yatırım amaçlı gayrimenkul tercihini de pozitif yönde etkilediğini ifade etti. 


YENİ PROJEYİ ERKENE ÇEKTİ

Çekmeköy

Nef İcra Kurulu Başkanı Erden Timur, “Bölgedeki ilk projemiz Nef Çamlıtepe’de gerçekleştirdiğimiz rekor satış ile ikinci projemiz Nef Ormantepe’yi planlanan tarihten bir yıl önce satışa çıkardık. Çekmeköy’deki 3 projemizin satışının tamamını, 4 yıllık bir süreçte bitirmeyi öngörüyorduk ancak satış rakamlarımız bununçok daha hızlı olacağını gösteriyor. 230 bin metrekarelik bir arazi üzerinde yükselecek olan Nef Çamlıtepe, Nef Ormantepe ve Nef Koruköy projelerimiz toplam 1.2 milyar lira proje değerine sahip” dedi.


YATIRIMLAR DEĞER KATIYOR

Çekmeköy

Bölgede önemli projeler hayata geçiren 216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar, “Bölge, Çekmeköy Belediyesi’nin başarılı çalışmaları, yapımı devam eden ulaşım hatları ve dev yatırımlarla daha da değer kazanacak. Ayrıca önemli eğitim kurumlarına da ev sahipliği yapan Çekmeköy, yakın gelecekte eğitim üssü haline gelecek. Bölgede şu anda markalı konut anlamında 25 proje yükseliyor” dedi. 


EGE YAPI DA PROJE YAPACAK

Çekmeköy

Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, hızlı ve planlı bir şekilde şehirleşen Çekmeköy’de iki proje için hazırlıklarını tamamladıklarını ifade etti. Kabadayı, “Çekmeköy, yatay yapılaşma ile birlikte yüksek yoğunluktaki ormanların getirdiği huzur ve sağlıklı yaşam şehirden uzaklaşmadan doğaya yakınlaşmayı sağlıyor. Aynı zamanda Çekmeköy inşaatına başlanan metro hatları ile şehrin merkezine entegrasyon kabiliyeti hızla yükselen bölgelerden olurken, üçüncü köprüye yakınlığı ile de çok farklı lokasyonlarda çalışan insanlar tarafından tercih edilen bir semt olarak dikkat çekiyor. Ege Yapı olarak Çekmeköy’de 2018 yılı içerisinde biri çok yakın bir zamanda olmak üzere iki farklı projeyi satışa açacağız” dedi.