Cennet'te kaçak otel tartışması!

Cennet'te kaçak otel tartışması!


Antalyaspor Başkanı Akıncıoğlu'nun sahibi olduğu Marmaris'teki Cennet adasına kaçak otel ve marina yapıldığı ileri sürüldü


Cennet adası olarak bilinen Adaağzı Yalancı Boğaz mevkiinde bulunan, üzerinde restoran ve çift katlı 15 bina yer alan arazide ve yanındaki koyda “kaçak” faaliyetlerin olduğu iddia edildi.

Antalyaspor Kulübü Başkanı Hasan Yıldırım Akıncıoğlu'nun sahibi olduğu Ant-Marin şirketince, Marmaris'in Cennet adasına yapılan otel ve marinanın kaçak olduğu, denizin izinsiz doldurulduğu ileri sürüldü.
Akıncıoğlu, yapılan her şeyin yasal olduğunu savundu. Akıncıoğlu, Cennet adası olarak bilinen Adaağzı Yalancı Boğaz mevkiinde bulunan, üzerinde restoran ve çift katlı 15 bina bulunan araziyi dokuz yıl önce satın aldı.  2006'da 70 teknenin kullandığı yan koydaki araziyi mülkiyetine kattı. Bu arada arazi üzerindeki yapıların deniz kumuyla inşa edildiği ve depreme dayanıklı olmadığı tespit edildi.
Ekim 2006'da, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, güçlendirmenin belediye kontrolünde yapılmasına hükmetti. Marmaris Belediyesi, Nisan 2007'de 15 iki katlı ve bir de tek katlı binada 6.50 metre yüksekliğinde cephe düzenleme ve güçlendirme yapılabileceğine ilişkin inşaat ruhsatı verdi.
Ardından, üç binanın zemin katına 1.50-1.55 metre ebatlarında odunluk adı altında zemin kat yapıldığı tespit edilince, inşaat Bayındırlık İl Müdürlüğü'nce mühürlendi.
Bu arada Marmaris Belediyesi Encümeni, 8 Kasım 2006'da iskelelerin kaçak olduğu gerekçesiyle zabıt tutarken, 1570 YTL de para cezası verdi. Ancak, Akıncıoğlu, yürütmeyi durdurma davasını kazandı.
Çevrecilerin, Akıncıoğlu hakkında, kaçak bina yaptığı, mühürleri sökerek inşaata devam ettiği, ruhsatsız iskele yaptığı, denizi doldurduğu ve Milli Parklar'a ait alandaki yolu genişleterek istinat duvarı yaptığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulunacağı belirtildi.

‘Her şey yasal'
Akıncıoğlu, iddialarla ilgili şunları söyledi:
“Gerekli izinler var. Sadece üç binanın altı mühürlendi. Biz de buraları kapattık. Denizi doldurmadık. Çekek yerine tek çivi çakmadık. 11 bakanlıktan gerekli izinleri aldık. Maliye Bakanlığı'nın ön iznini bekliyoruz..”
Milli Parklar Müdürü Fikret Çatalkaya, “Marinya inen yol bir metre genişletilmiş. 260 metre uzunluğunda yağmurdan korunma duvarı yapılmış ama, mevzuatımıza aykırı” dedi.

Milliyet