Çevre ve Şehircilik Bakanlığı: Denizler rastgele doldurulmayacak!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı: Denizler rastgele doldurulmayacak! Çevre ve Şehircilik Bakanlığı: Denizler rastgele doldurulmayacak!

Deniz ve kıyı sularının dip taramasından çıkarılan malzemelerle, denizlerin bilinçsizce doldurulması önlemek için ilk kez "boşaltım alanları" belirlenecekÇevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Bakanlık "Deniz ve Kıyı Sularında Dip Taraması ve Tarama Malzemesinin Yönetimine İlişkin Yönetmelik" taslağı hazırladı.


Yönetmelikle, deniz ve kıyı sularında yapılan dip taramaları, nehir ağzı taramaları, denizlerdeki tünel, boru hattı, liman gibi kazı ve inşaat faaliyetlerinden çıkacak malzemenin, çevre ve insan sağlığına zarar vermeden sürdürülebilir kullanımının sağlanması amaçlanıyor.


Taslak mevzuatın çıkmasıyla, analizlerde tehlikeli olmadığı anlaşılan ancak geri dönüşümde de kullanılmayan malzemelerin dökülmesi için ise Türkiye genelinde, denizlerde boşaltım alanları belirlenecek.


Bakanlık, TÜBİTAK'ın desteğiyle yürüteceği projeyle de boşaltım alanlarının kirlilik yükü bakımından izlenmesi ve denetlenmesini sağlayacak.


AA