Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'dan 3.500 mühendise eğitim!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'dan 3.500 mühendise eğitim!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, depreme dayanıklı yapım bilgileri ve bina güçlendirmesi konularında 2 bin 660 inşaat mühendisine eğitim verildiğini söyledi. 2012 sonuna kadar 3 bin 500 inşaat mühendisi eğitim almış olacakBayraktar, İnşaat ve tesisat işlerinde çalışan ustaların 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren yetki belgeli olmasının zorunlu hale getirilecek dedi.  Bayraktar Plan ve Bütçe Komisyonunda bakanlığının 2012 bütçesiyle ilgili sunum yaptı. Ülke genelinde çevre düzeni planlarının yüzde 90 oranında tamamlandığını ifade eden Bayraktar, 2014 yılı sonunda ülkenin tamamının çevre düzeni planlarına kavuşturulacağını açıkladı. Bayraktar, özetle şunları söyledi:

Dönüşümde ayrım olmayacak

Şehirlerimizde öncelikli afet riskli alanlar ve gecekondu bölgeleri tespit edilerek, afet öncelikli kentsel dönüşüm çalışmalarına hiçbir siyasi ayrım gözetmeden süratle başlanacaktır. Bu çalışmalar yürütülürken siyasi partilerimiz, sivil toplum örgütleri, üniversitelerimiz ve özel sektörün katkılarından istifade edeceğiz. Ana eksenimiz milletimizin ve ülkemizin menfaatleri çerçevesinde bir dönüşüm sağlamak olacaktır.

Yöresel doku örnek köy

Köylerde sağlıklı, güvenli ve sürdürülebilir yerleşme ve yapılaşmanın sağlanması amacıyla örnek köy uygulaması başlatılacak. Yöresel mimari özellikleri öne çıkaran ve yöresel malzemeyi kullanan, güvenli, örnek yapı projeleri üretilerek halkımıza bedelsiz olarak verilmeye başlandı. Bu şekilde hem insanımızın daha iyi şartlarda ikameti sağlanacak, hem de yöresel mimarimizin korunarak gelecek nesillere aktarılması temin edilmiş olacak.

3 bin 500 mühendise eğitim

Depreme dayanıklı yapım bilgileriyle bina güçlendirmesi konularında 2 bin 660 inşaat mühendisine eğitim verilmiştir. 2012 yılında sona erecek eğitimler ile 3 bin 500 inşaat mühendisinin eğitimi sağlanmış olacaktır. İnşaat ve tesisat işlerinde çalışan ustaların 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren yetki belgeli olmasının zorunlu hale getirilecek. Yapılar, teknolojiyi takip eden ve hizmet içi eğitime tabi tutulmuş sertifikalı ustalar tarafından inşa edilecektir.

Hürriyet