Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın operaya mescit kararı, normalleşme alameti!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın operaya mescit kararı, normalleşme alameti! Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın operaya mescit kararı, normalleşme alameti!

Sabah Gazetesi Yazarı Nazlı Ilıcak, kamu kuruluşlarında mescit açılması hakkında yorumlarını yazdı. İşte o yazı!

Normalleşiyoruz


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Yapı Denetimi Hakkında kanun taslağına bir madde koydu. 


Yeni düzenlemeye göre, sinema, opera, tiyatro, müze, kütüphane gibi kültürel binalarda, hastanelerde, eğitim kuruluşlarında, yurtlarda, hava limanlarında vs... Kreş, ibadet yeri ve oyun alanı yapılacak. 


Konu medyaya, "Opera ve tiyatrolara mescit" diye yansıdı. Mescit dediğiniz, sadece namaz kılınacak bir odadan ibaret. Böyle bir ihtiyaç varsa, bunun da karşılanması doğal. Ama Türkiye'de, modernleşme ile dindarlık hep birbiriyle çatışan unsurlar olarak görüldüğü için, bir şaşkınlık doğdu ve tabii ki, tepkiler birbirini takip etti. 


Hayatlarımız kesişecekse, herkes birbirinin anlayışına saygı gösterecek. Özellikle 28 Şubat sürecinde okulun bir odasında namaz kılan öğrenciler, laiklik karşıtı eylemlere örnek diye gazete manşetlerinden teşhir edilirdi. Sanki ibadet laikliğe aykırı bir tavırmış gibi! 


Çok uzağa gitmeyelim, Sabah gazetesinde 2 sene önce ibadet için bir oda ayrılacağını öğrenen bazı meslektaşlarımız, "Mescit açılıyor" diye müthiş bir panik yaşamışlardı. 

Bence bunlar normalleşme alametleri.


Nazlı Ilıcak/Sabah