Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü binası ağır hasarlı!

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü binası ağır hasarlı!

Vanda, iki depremin ardından afet yönetiminde önemli görevleri olan kamu birimlerinin büyük çoğunluğunun yönetim binaları, hasar nedeniyle kullanılamaz duruma geldiVanda 23 Ekimde meydana gelen 7.2 şiddetindeki deprem ile 9 Kasımdaki 5.6 şiddetindeki ikinci deprem, kentteki kamu binalarının büyük bölümünü kullanamaz hala getirdi. Afet yönetiminde etkin görevi olan bakanlıkların Vandaki il müdürlüklerin binalarının çoğu depremde hasar görerek, oturulamaz duruma geldi. Kamu binalarının inşaatlarına onay veren Çevre ve Şehircilik Bakanlığının (eski Bayındırlık Bakanlığı) il müdürlüğü binasının da, depremde ciddi hasar görmesi, dış duvarlarında oluşan derin çatlaklar dikkati çekti. Vandaki kamu binalarının durumu özetle şöyle:

AFAD KARARG HI: Depremden sonra kamu binalarının hasar görmesi nedeniyle devletin Vandaki karargahı, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünün yerleşkesine taşındı. Vali ile vali yardımcılarının yanısıra diğer bakanlık birimlerinin yöneticileri de bu binaya taşındı.

VALİLİK: Cumhuriyet Caddesi üzerindeki valilik binası hasar gördü. Valilik binası kısmen kullanılıyor. Giriş katı kullanılan binada yardımların organizasyonu yapılıyor.

ADALET SARAYI: Valilik binası ile aynı kampus içinde. Hasarlı olan bina kullanılmıyor. Nöbetçi savcılar binanın avlusuna kurulan çadırda görev yapıyor. Bina içine girilemediği için davalar ertelendi. Depremde duvarı yıkılyan cezaevi onarıldı.

EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ: İl Emniyet Müdürlüğü binasındaki çatlaklar uzaktan bile görünüyor. Bina hasar nedeniyle kullanılamaz durumda. Çevik Kuvvet binası da kullanılamaz hale geldi. Bazı birimler Edremit Kaymakamlığının binasına yerleşti.

DSİ MÜDÜRLÜĞÜ: Binada kısmen çökme oldu, kullanılmıyor.

İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ: Cumhuriyet Caddesindeki bina hasar nedeniyle hizmet dışı kaldı.

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ: İskele Caddesindeki bina hasar nedeniyle kullanılamıyor.

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ: Hastane Caddesi üzerindeki bina boşaltıldı. Müdürlük, aynı kampus içinde bulunan hastane ünitesine taşındı.

İL ÖZEL İDARE BİNASI: İpek yolu üzerindeki bina kullanılıyor. Yardım malzemelerinin bir kısmı burada depolanıyor.

ASKERLİK ŞUBESİ: Hizmete açık ve kullanılıyor.

DEFTERDARLIK: Duvarlarında çatlaklar olan bina hızmet dışı bırakıldı. Bazı birimler yakın ilçelerdeki binalara geçici olarak taşındı.

AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI İL MÜDÜRLÜĞÜ: Sebze Halinin yanında bulunan bina hasar görmedi. Bina, Sosyal Destek Merkezinin karargahı haline getirildi. Başka illere gitmek isteyen depremzedelerin nakil başvuruları bu binada alınarak değerlendiriliyor.

TEDAŞ: İpek Yolu üzerindeki yönetim binası hasar gördü ve kullanım dışı kaldı.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ: Kamu binalarının inşaatlarına onay veren, depremden sonra ise hasar tespitini yapacak olan bu müdürlüğün kent merkezindeki yönetim binası da, hasar nedeniyle kullanılamaz duruma geldi. Binanın dış cephesindeki derin çatlaklar dikkati çekti.

VAN EĞİTİM VE ARAŞTIRMA BÖLGE HASTANESİ: 400 yataklı hastane depremden çok az etkilendi.

VAN İPEKYOLU DEVLET HASTANESİ: Az hasar gördü. Acil hizmeti veriliyor. Bazı üniteleri bahçedeki çadıra taşındı.

YÜKSEK İHTİSAS EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ: Hasar görmedi, hizmete devam ediliyor.

ÜNİVERSİTE HASTANESİ: Depremden sonra boşaltıldı. Hekimler diğer hastanelere geçti.

ÇOCUK HASTANESİ: Hasar nedeniyle kapısına kilit vuruldu.

OKULLAR: Depremde ciddi biçimde hasar gördüğü tespit edilen okullar: Atatürk Lisesi, Kazım Karabekir Lisesi, Milli Piyango Anadolu Lisesi, İmam Hatip Lisesi, Hacı Ömer sabancı İlköğretim Okulu, Şhit Koray Akgöz Lisesi.

HAVAALANI: Ek binası hasar gördü.

Aydın Hasan / MİLLİYET