CHP Ankapark’ı MHP ulaşımı eleştirdi! Belediye Meclisi'nde ne konuşuldu?

CHP Ankapark’ı MHP ulaşımı eleştirdi! Belediye Meclisi'nde ne konuşuldu? CHP Ankapark’ı MHP ulaşımı eleştirdi! Belediye Meclisi'nde ne konuşuldu?

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nde, EGO ve ASKİ’nin 2014 yılı faaliyet raporu görüşüldü. Rapor oy çokluğuyla kabul edildi. Toplantıda CHP grubu Ankapark’ı, MHP grubu ulaşımı eleştirdi.


Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin önceki akşamki oturumunda, Büyükşehir Belediyesi, EGO ve ASKİ’nin 2014 yılı faaliyet raporu görüşüldü. CHP ve MHP’nin ret oyu verdiği rapor, Ak Parti’nin kabul oyu vermesi sonucu, oy çokluğuyla kabul edildi. 


Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ali İhsan Ölmez’in başkanlığında gerçekşen nisan ayının son oturumunda, faaliyet raporlarının oylamasından önce grupları adına başkanvekilleri söz aldı.


CHP Başkanvekili Doğan Yılmazkaya, faaliyet raporuna göre belirlenen hedeflerle gerçekleşen çalışmaların farklılık içerdiğini söyledi. Gelirleri, giderlerin altında gerçekleştiğini aktaran Yılmazkaya, belediyenin borç yüküyle yönetildiğini söyledi. Yılmazkaya, eleştirilerini şöyle sürdürdü:


MALİYET 2 MİLYAR TL’YE ÇIKAR


“Büyükşehir faaliyet raporlarını incelediğimizde gerçekleşmeyen çalışmalar var. Rapordaki bilgilerin doğru ve güvenilir olmadığı, faaliyet sonuçlarının tüm yönleriyle açıklanmadığı görülüyor. Gökçek, Ankapark ile ilgili ‘783 milyon TL harcandığını’ söyledi. Bu projenin ucu açık. Gerçek tutar nedir, maliyeti nedir. Başkan maliyetle ilgili ‘1.5 milyar TL’ dedi, ben ise 2 milyar TL’ye çıkacağı kanaatindeyim.


BELEDİYE BÜTÇESİNİN YÜZDE 50’Sİ


Ankapark’ın bütçesi, belediye bütçesinin yüzde 50’si.  Ankara  halkının problemlerini bu projeyle nasıl çözeceğiz. Otopark ihalesi nasıl yapılıyor, kim tarafından kimlere ihale ediliyor. İhaleler ile ilgili ciddi şikayetler var. Bu problem acil çözülmeli. Hafriyat yılda 360 bin TL gelirle ANFA’ya verilmiş ve sonrasını bilmiyoruz, açıklayıcı bilgiler bekliyoruz. Hayvan barınağı ile ilgili bir yıldır hiçbir adım atılmadı, çok fazla şikayet ve talep var.”


TOPLU TAŞIMA DAHA PROBLEMLİ HALE GELDİ


MHP grubu adına konuşan Ramazan Şimşek ise şunları söyledi: 

“Ankara’nın su sorununu çözmek amacıyla Kızılırmak’tan çekilen içme suyu hattı, 70 milyon TL’ye mâl olan Demirkafes, Gökkuşağı projesi, Konya Yolu’ndaki Samanyolu rekreasyon alanı başarısız projelerdir. AOÇ’de batı koridorundaki yeşil alanın yapılaşması kabullenemez. Ankapark şehir dışında yapılmalıydı. Ankara’da hâlâ ulaşım sorunu çözülmedi. Toplu taşım sorunu metro ile düzelmemiş ring seferleriyle daha da problemli hale geldi. 


Cumhuriyet Kulesi için 27 milyon TL harcandı ve yıkımı için de yine büyük meblağlar harcanacak. Otopark olan sokaklar hangi usullerle kimlere kiralanıyor, kamuoyu bilgilendirilmeli.”


HESABI TAM OLARAK BELİRLENEMEZ


AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Yıldız ise Ankapark eleştiriyle ilgili şöyle konuştu: 

“Ankapark siyasi bir proje değil Ankara için orijinal bir projedir. Ankapark eni boyu belli olan bir bina değil ki maliyeti hemen ortaya konsun. Proje devam ederken bile geliştirilebilecek bir projedir. Hesabı tam olarak belirlenemez. Hayali bir proje ve alanı geniş olan projelerin ilk çıkışı ile bitişi bir değildir.”Hürriyet