Çiftçiye kirasız hazine arazisi müjdesi!

Çiftçiye kirasız hazine arazisi müjdesi! Çiftçiye kirasız hazine arazisi müjdesi!

Çalışmalarına devam eden Tarım ve Orman Bakanlığı atıl durumda olan kullanılmayan ve tarıma uygun hazine arazilerini çiftçilere, yazlık ekime uygun stratejik bitkilere yönelik örnek amaçlı ekim için kira ve ecrimisil bedeli alınmadan kullandıracak.Koronavirüs nedeniyle kritik günler yaşandığı bugünlerde hem çiftçiye destek hem de üretimi artırmak için Tarım ve Orman Bakanlığı proje üstüne proje hayata geçirmeye devam ediyor.

Milliyet'ten Abdullah Karakuş'un haberine göre, tohumun yüzde 75’ini çiftçiye hibe olarak verme projesini 21 kentte başlatan Tarım ve Orman Bakanlığı şimdi de atıl durumdaki kullanılmayan ve tarıma uygun hazine arazilerini çiftçilere, yazlık ekime uygun stratejik bitkilere yönelik örnek amaçlı ekim için kira ve ecrimisil bedeli alınmadan kullandıracak.

Pilot uygulama olarak belli kentlerde başlayacak projede; hububat, baklagiller, yağlı tohumlar ve yazlık ekime uygun yem bitkiler başta olmak üzere stratejik ürünlerin ekimi için çiftçilere devlet arazilerinde kira bedeli alınmadan ekim yapılmasına izin verilecek. Arazileri kullanmada kadın ve genç çiftçiler ise daha avantajlı olacak. Eğer bu pilot uygulama başarıya ulaşırsa tüm Türkiye genelinde de uygulanacak.

Projeyi Milliyet gazetesine açıklayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli kullanılmayan ve tarıma uygun hazine arazilerinin çiftçilere, kira bedeli ve ecrimisil bedeli alınmadan kullandırılmasına yönelik çalışma yaptıklarını dile getirdi.

21 şehirde başlanan çiftçiye yüzde 75 tohum hibe verilmesi projesine büyük destek geldiğini dile getiren Bakan Pakdemirli, bunun genişletilmesi ile ilgili de neler yapılacağına bakıldığını söyleid.

Bakan Pakdemirli yeni proje olarak kullanılmayan hazine arazileriyle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile değerlendirme yaptıklarını dile getirerek “Başlangıçta 9 milyon metre kare bir alan tahsis ettiler. İllerle de konuştuk, özel bir çalışma yapıyoruz. İhtiyaç olan yerlerde biz bunların bizim üzerimizden kira bedeli ve ecrimisil bedeli alınmadan tahsisi yolunda gerekli tedbirleri alacağız. Yakında başlatıyoruz. Aşama aşama devam edecek” şeklinde konuştu.

Hangi ürünler ekilecek?

Pakdemirli hangi ürünlerin ekileceği ile ilgili de şöyle konuştu:

“Öncelik hububat, baklagiller, yağlı tohumlar ve yazlık ekime uygun yem bitkileri başta olmak üzere stratejik ürünlerin ekimi için araziler kullanılacak. İl ve ilçe tarım müdürlüklerinin gözetim ve kontrolünde yapılacak. Atıl araziler tohumla buluşarak tarımsal hasıla artırılacak ve milli ekonomiye katkı sağlayacak. Bu pilot çalışmanın sonuçları doğrultusunda başarıya ulaşması durumunda ülke genelinde de yaygınlaştırılarak. 1 metre kare boş kalmayacak şekilde tohum toprakla buluşturulacak. Hem çiftçi kazanacak hem ülke ekonomisine katkı sağlayacak.”

Kriterler ne olacak?

Pilot şehirlerde başlanacak projede aynı parsele birden fazla çiftçi müracaat ederse ekim için belirli kriterler olacak.

Bu kriterlerin ne olacağı ile ilgili de Bakan Pakdemirli şöyle konuştu:

“Başvuranlar için bir puanlama sistemi olacak. Yani bir kişinin o köyde ikamet ediyor olması, hangi ürünü ektiği, üretilen ürün arz açığı olup olmadığı puanlama sistemini etkileyecek. Kadın ve genç çiftçi ise daha yüksek puan alacak. Kendi köyünde ikamet etmesi de artı puan olacak. Ziraat Mühendisi başvurursa daha yüksek puanı olacak.”

Bakan Bekir Pakdemirli’nin açıkladığı proje boş duran ve verimli olan hazine arazilerinin ekonomiye katkısını sağlayacak.

Projenin en önemli noktalarında biri de kadın vede  genç çiftçiye öncelik verilecek olması.

Bu proje köyünde çiftçilik yapan ve işini büyütmek isteyenlere de olanak tanıyor.

Üretimin artmasının hayati önemli olduğu bugünlerde çiftçilerimiz kira bedeli ödemeden devlet arazisinde ekim yaparak bu zor günlerde aile ekonomisine katkı sağlamış olacak.

 

2 bin 500 çiftçiye 52 milyon metrekare arazi kiralandı!