Çimento ihracatı arttı!

Çimento ihracatı arttı! Çimento ihracatı arttı!

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği tarafından açıklanan 7 aylık verilere göre üretilen çimentonun yaklaşık yüzde 11’i ihracat edildi..Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB), çimento sektörüne dair 2017 yılının ilk 7 aylık rakamlarını açıkladı. Çimento üretiminde, 2016 yılının aynı dönemine oranla yüzde 0,9 oranında bir artış yaşandı. 

 

Bu dönem içinde üretilen çimentonun yaklaşık yüzde 11,0’ı ise ihracat edildi. Geçtiğimiz yıla oranla çimento ihracatı toplam yüzde 3.5 oranında arttı.

 

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan TÇMB Yönetim Kurulu Başkanı M. Şefik Tüzün: "2017 yılının 7 aylık verilerine baktığımızda sektör büyümesinin yüzde 2’ler seviyesine geldiğini ve yılsonu büyümesinin ülke büyümesine paralel olarak yüzde 4-5 civarında gerçekleşmesini bekliyoruz. 2017 yılı ilk 7 ayında iç satışlarda 1,94, çimento ihracatında ise yüzde 3,5’lik artış gerçekleşmiştir. Mayıs ayında artmaya başlayan satışlar, Haziran ayında Ramazan ve Bayram etkisiyle tekrar düşmüş, 2016 yılı Temmuz ayında gerçekleşen başarısız darbe girişimi nedeniyle azalmış olan çimento satışları, 2017 yılında aylık bazda yüzde 45 artmıştır. 

 

TUİK verilerine göre, 2017 yılı Ocak-Temmuz döneminde, ihracatımızı (çimento+klinker) en çok arttırdığımız ülke Haiti olmuştur. Bu ülkeyi Gana ve Sierra Leone izlemiştir. Genel tabloya baktığımızda çimento sektörü Türkiye ekonomisini lokomotifi olmaya devam etmekte ve Türkiye’nin büyüyen ekonomisine entegre olarak hareket etmektedir" dedi.

 

Türk Çimento sektörü bugün, üretimde Avrupa 1'incisi, dünyada ise en önemli 4. üreticisi arasında.