01 / 07 / 2022

Çin'de inşa edilen radyo teleskobu 9 bin kişinin yerini değiştirecek!

Çin'de inşa edilen radyo teleskobu 9 bin kişinin yerini değiştirecek!

Çin'in Guicou eyaletindeki bir vadide inşası devam eden radyo teleskobunun tamamlandığında oluşturacağı elektromanyetik ses dalgası nedeniyle teleskoba 5 kilometrelik alandaki yerleşim yerlerinin boşaltılması gerektiği belirtildi.Dünyanın en büyük radyo teleskobu inşasının sürdüğü Çin'in Guicou eyaletindeki vadi bölgesinde 9 bin 110 kişinin yeri değiştirilecek.


Şinhua ajansının haberinde, Çin'in güney batısındaki Guicou eyaletindeki bir vadide inşası devam eden radyo teleskobunun tamamlandığında oluşturacağı elektromanyetik ses dalgası nedeniyle teleskoba 5 kilometrelik alandaki yerleşim yerlerinin boşaltılması gerektiği belirtildi.


Haberde, bu kapsamda 9 bin 110 kişinin başka yere tahliye edileceği kaydedildi. 


Yer değiştirecek vatandaşlara ev kurmadaki zorluk durumlarına göre para yardımı yapılacağı ifade edilirken, eyaletin Pingtang ve Luodian kasabalarındaki dört farklı noktaya yerleşim imkanının verildiği bildirildi.


Dış uzayı gözlemleme amacı taşıyan teleskop 500 metre genişliğinde olacak. Bu nedenle kısaca FAST (Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope) olarak anılan ve yapımına 2011'de başlanan teleskop, 185 milyon dolara mal olacak.


Bu yılın eylül ayında tamamlanması beklenen 500 metrelik dev teleskop, benzeri olan Porto Rico'da 300 metre genişliğindeki Arecibo Gözlemevi'ni geride bırakarak dünyanın en büyük olacak radyo teleskobu olacak.


AA