18 / 08 / 2022

Çin'de yol yatırımlarına 375 milyar dolar harcanacak!

Çin'de yol yatırımlarına 375 milyar dolar harcanacak!

Çin, ekonomik büyümenin yavaşlamasını önlemek amacıyla 2016'da karayolu ve demiryolu yatırımlarına 375 milyar dolar harcayacak. Başbakan Li Kıçiang, beş yıllık ekonomik kalkınma planı hakkında çalışma raporu sundu.Li'nin sunduğu rapora göre, ülkede altyapı yatırımları yüzde 10,5 artacak. Çin, ekonomik yavaşlamayı önlemek için bu yıl karayolu altyapı yatırımlarına 1,65 trilyon yuan (253 milyar dolar), demiryolları için de yaklaşık 800 milyar yuan (122 milyar dolar) harcama yapacak. Ayrıca 20 su koruma projesi ve 50 yeni havalimanı yapılması da ekonomik planda yer aldı.    


Ulaşım sektörüne yönelik altyapı yatırımlarının açıklamasından sonra Hong Kong Borsası’nda işlem gören Çinli lojistik şirketlerinin hisse fiyatları yaklaşık yüzde 5 arttı.


HürriyetBu haber Akşam Gazetesi'nde şöyle yer alıyor:ÇİN, ekonomik büyümenin yavaşlamasını önlemek amacıyla 2016'da karayolu ve demiryolu yatırımlarına 375 milyar dolar harcayacak.


Başbakan Li Kıçiang, Çin Ulusal Kongresi'nin yıllık toplantısında, beş yıllık ekonomik kalkınma planı hakkında çalışma raporu sundu. Li'nin sunduğu kalkınma raporuna göre, ülkede altyapı yatırımları bu dönemde yüzde 10.5 oranında artırılacak.


Akşam