çırağan Sarayı dedemin vakfına ait diyen var!

çırağan Sarayı dedemin vakfına ait diyen var!Osmanlı paşalarının torunları tarafından açılan davalar Yargıtay'dan döndü. Vakıflar Genel Müdürü Ertem, 'vakıf evlatlarına' en fazla 5 yıl geriye dönük ödeme yapılacağını söyledi ve ekledi: 'Vakıf evlatları, birkaç avukatın oyuncağı olmasın'


 

70-80 yıl önce satılan vakıflardan pay isteyen Osmanlı paşalarının torunları tarafından açılan davalar Yargıtay'dan döndü. Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, şubatta çıkan yeni kanunla 'vakıf evlatlarına' en fazla 5 yıl geriye dönük ödeme yapılacağını söyledi ve ekledi: 'Vakıf evlatlarının birkaç avukatın oyuncağı olmamaları gerekiyor'...

Vakıfların elde ettiği gelirlerden pay alma hakkı bulunan ve 'vakıf evlatları' olarak adlandırılan paşa torunlarının, geriye dönük olarak kendilerine para ödenmesi talebiyle açtıkları davalar Yargıtay'dan dönmeye başladı. Yargıtay, mahkemelerce daha önce vakıf evlatları lehine verilen kararları bozarak, şubat ayında gerçekleşen düzenleme doğrultusunda değerlendirme yapılması gerektiğine hükmetti. şžubat ayında çıkan torba kanuna konulan ve Habertürk'ün manşetten duyurduğu düzenlemeyle, vakıf evlatlarının en fazla beş yıl önceye ilişkin para talebinde bulunabilecekleri öngörüldü.

ON MİLYONLARCA LİRALIK DAVALAR

Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, şu bilgileri verdi: 'Biz zaten vakıf evlatlarına, haklan olan paraları ödüyoruz. Fakat bazı vakıf evlatları, kurnazca yöntemlere başvurdular. Vakfın mallarının 1930'larda, 1940'larda satıldığını, bu satıştan kendilerine pay verilmesini istediler. Bu kabul edilebilir bir şey değil. Eğer gerçekten satılmışsa takibinin o tarihte yapılması gerekirdi. Hukukta zamanaşımı diye bir şey var. Doğru söylediklerini de bilemiyoruz. Taleplerinin yerinde olduğunu da tespit edemiyoruz. çünkü kayıtlar düzenli tutulmamış olduğu için o yıllarda gerçekte öyle bir satışın olmadığını belgeleyemiyoruz. Bu nedenle de mahkemeler aleyhimize kararlar veriyordu. Yerel mahkemelerce bu şekilde verilen kimi kararlarda rakamlar 18-20 milyon liraya kadar ulaşabiliyor. Bu paralardan asıl nemalananlar ise birkaç avukat oluyor.'

'AVUKATLARIN OYUNCAĞI OLMAYIN'

Adnan Ertem, yeni kanunla vakıf evlatlarına en fazla 5 yıl geriye dönük ödeme yapılacağını belirtti. Eğer böyle davranmazlarsa vakfı kuranlara karşı sorumsuz davranmış olacaklarını vurgulayan Ertem, 'Evlatların haksız yere bir paranın peşine düşmemeleri gerekiyor. Birkaç avukatın oyuncağı olmamaları gerekiyor' diye konuştu.

KİMLER DAVA AçTşž

 

- Damat İbrahim Paşa'nın torunlarından olduğunu belirten diş hekimi Dr. Ayşe Zühal Saynaç, ibrahim Paşa Vakfı kanalıyla dava açtı. Ayşe Zühal Saynaç, çırağan Sarayı'nın da dedesinin vakfına ait olduğunu söyledi.

- Sanatçı Ayşegül Atik, Sokollu Mehmet Paşa'nın soyundan geldiğini kanıtlamak için mahkemeye başvurarak, 'Sokollu'nun torunu olduğumuz tasdiklensin ve hanzade unvanımız bilinsin yeter. Biz mal peşinde değiliz' dedi.

- Mimar Sinan'ın torunu olduğunu söyleyen Sinan Yönel, tapularla Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne gidip hakkını istedi. Vakıflar 'O senin deden değil' dedi. Dava açıldı.

Ahmet Kıvanç / HABERTÜRK