City‘s‘de alışveriş keyfi yapanın otomobili 100 YTL‘ye park ediyor

City‘s‘de alışveriş keyfi yapanın otomobili 100 YTL‘ye park ediyor

Dün açılan City's Nişantaşı'nın otopark ücreti cep yakacak. Otoparka 12 saatten bir dakika fazla park edenler 100 YTL'lik ücreti ödemek zorunda kalacak. Cumartesi günü 1 saatlik parkın bedeli ise 15 YTL.
"129 mağazalı City's Londra'daki Harrods'a benziyor" İstanbul İstanbul olalı bu kadar pahalı bir otopark görmedi! İstanbul Nişantaşı'nda dün resmi açılışı yapılan City's alışveriş merkezi (AVM) 100 YTL'lik otopark ücretiyle bu unvanı fazlasıyla hak ettiğini gösterdi. Dünkü açılışla birlikte Türkiye'ye ilk gelen lüks mağazaların yanısıra otopark ücretleri de dikkat çekti. Çünkü ücret tabelasında arabanızı 12 saatten bir dakika fazla park ederseniz 100 YTL'lik otopark ücretini ödeyeceğiniz yazıyor. Diğer AVM'lerin çok üzerinde olan otopark ücretleri, cuma ve cumartesi günü 1 saatlik süre için 15 YTL olarak belirlenmiş.


8-12 SAAT ÜCRETİ 50 YTL


6 katlı inşa edilen toplamda bin 600 araçlık kapasitesiyle 'Nişantaşı'nın otopark sorununa çözüm olacak' şeklinde nitelendirilen otoparkın ücretleri cep yakıyor. 1 saatlik otopark ücreti hafta içi 10, cuma ve cumartesi ise YTL olduğu otoparka, 3-4 saat arasında araçlarını bırakanlar cuma ve cumartesi günleri 21 YTL ödemek zorunda. 7 gün 24 saat açık olan otoparka 8-12 saat aracınızı bıraktığınız takdirde 50 YTL otopark ücretiyle karşı karşıyasınız demektir. Diğer yandan otomobillerini hafta içi 5-6 saat alışveriş merkezine bırakanlar 25, hafta sonu bırakanlar ise 28 YTL ödeyecek.


GECECİLERE İNDİRİM


Icon Parking adlı ABD'li şirketin işlettiği otoparkta özel müşterilere vale hizmeti veriliyor. Otopark gece müşterilerine de özel indirimli fiyatlar uyguluyor. Alınan bilgiye göre aracını gece 23.00 ile sabah 9.00 arasında bırakanlara ve 5 saate kadar kalan sinema müşterilerine yüzde 50 indirim uygulanıyor. Zeminden aşağıya 42 metre kazı yapılarak Türkiye'nin en derin otoparkı özelliğini de elinde bulunduran otoparkta ayrıca bilgisayarlı yönlendirme sistemi ve özel sensörler de yer alıyor.


New York'taki otoparktan bile 2 kat daha pahalı!


CITY'S alışveriş merkezinin otopark işletmeciliğini "New York'u park ettiriyoruz" sloganıyla çalışan Icon Parking adlı Amerikalı bir şirket yapıyor. New York'ta birçok otopark işleten Icon Parking'in Nişantaşı'ndaki fiyatları New York'taki fiyatları katlıyor. Şirketin internet sitesinden derlediğimiz bilgilere göre Manhattan'ın meşhur 5. Caddesi'ndeki (5th Avenue) Icon Parking'e ait otoparka aracını 12 saat park eden bir kişi 44 dolar (yaklaşık 51 YTL) ödüyor. Aynı tarife City's Nişantaşı'nda ise 100 YTL'ye çıkıyor. Bir başka deyişle Nişantaşı City's'de otomobilinizi park etmenin bedeli Manhattan'da park etmenin iki katına denk geliyor.


10 KAT PAHALI


Oysa halihazırda dünyanın en pahalı caddesi ünvanını elinde bulunduran Manhattan'ın 5. Caddesi'nde metrekare fiyatları Nişantaşı'nın ünlü Abdi İpekçi Caddesi'ndeki fiyatların tam 10 katı. 5. Cadde'de mağaza kiralamak isteyen bir işadamı 11 bin 983 Euro'yu gözden çıkarmak zorunda kalırken Abdi İpekçi Caddesi'nde metrekare fiyatı bin 176 Euro.


"129 mağazalı City's Londra'daki Harrods'a benziyor"


150 milyon dolarlık yatırım bedeliyle açılan City's'de 129 mağazası bulunuyor. 14 ayda bitirilen City's'in 20 bin 495 bin metrekare kiralanabilir alanı mevcut. 2 bin 200 kişiye istihdam sağlayacağı belirtilen City's için alışveriş merkezinin genel müdürü Kazım Çizmeci, "Londra'da bulunan Harrods'a benziyor" değerlendirmesini yapıyor. Dün faaliyete geçen City's'in bünyesinde birçoğu Türkiye'de ilk mağazalarını açan moda devleri bulunuyor. Açılan mağazalar arasında; D&G, Gian Franco Ferre, Jean Paul Gaultier, Cerutti, Versace Jeans, Class Roberto Cavalli, Trussardi, John Galliano, John Richmond, DKNY Jeans, Dilek Hanif bulunuyor. 1 yıl içinde 1 milyar dolar ciro hedefleyen City's'deki mağazaların ortalama kiralama ücreti metrekare başına 129 Euro olarak belirlendi.


 


FATİH ATALAY