25 / 06 / 2022

Cityscape Turkey için geri sayım başladı!

Cityscape Turkey için geri sayım başladı!

Dubai Cityscape Global 2016, bu yıl 41 bin metrekare alan üzerinde toplam 272 firmanın katılımıyla yapıldı. Türk gayrimenkul firmaları, Körfez bölgesinin en büyük gayrimenkul fuarı olan Cityscape Global’de her yıl olduğu gibi yoğun ilgiyle karşılaştı.Dünyanın en önemli gayrimenkul fuarlarından biri olan Dubai Cityscape Global 2016, bu yıl 41 bin metrekare alan üzerinde toplam 272 firmanın katılımıyla yapıldı. 6-8 Eylül tarihlerinde gerçekleşen fuarda 2 bin 700 metrekarelik alanda 26 Türk firması yer aldı. Darbe girişiminin ardından yapılan ilk yurtdışı organizasyon olan fuarda Türk firmalar, projelerini tanıtmanın yanı sıra Türkiye ve yatırım fırsatlarını anlatmak için çalışmalar yaptı. 


Türk gayrimenkul firmaları, Körfez bölgesinin en büyük gayrimenkul fuarı olan Cityscape Global’de her yıl olduğu gibi yoğun ilgiyle karşılaştı. Firmalar sıcak satış yaparken, bölgeden gelen toplam satış talebi 1 milyar liraya ulaştı. İstanbul’a büyük sevgi duyan Körfez yatırımcısının alım hevesi yine kent üzerinde yoğunlaştı. 


İlgi moral oldu

Fuara katılan şirketler ‘Türkiye yatırım için doğru adres’ mesajını verdi. Körfez ilgisi ile moral bulduklarını dile getiren şirketlerin patronları şunları söyledi: “Biz fuara ev satmaya gitmedik. Türkiye ile ilgili oluşan algıyı düzeltmek için fuarda yerimizi aldık. Türkiye’nin önü artık daha açık ve yabancıya bunu anlatmalıyız diye düşündük. 3 gün süren fuarda gördük ki onlar bizi zaten yakından takip ediyor. Darbe girişimi Körfezli yatırımcıya vız geldi. Hatta onlar bize ‘Politika ve siyaseti bırakın bize proje atlatın’ dediler.” Gayrimenkul sektörü yabancıya satış oranını arttırmak istiyor ve bunun için yurtdışı fuarlarının önemli bir rol oynadığına dikkat çekiyor. Geçen yıl ülke genelinde yabancıya yaklaşık 23 bin konut satıldığını ve 4.5-5 milyar dolar gelir edildiğini belirten sektör temsilcileri artık 10 milyar dolar üzerine çıkmanın mümkün olduğunu ifade ediyor. Sektörde yeni bir finansman modeli olan gayrimenkul fonlarının yabancı yatırımcı çekmek için önemli bir adım olduğunu belirten sektör temsilcileri, ‘Yabancının talep ve beklentisine göre de konut üretilmeli. Bunun yanında kamudan da destek gelirse yabancıya mülk satışı artar. Bürokrasi yüzünden ev alan yabancı aylarca oturma iznini alamıyor. Sistemin daha kolay ve hızlı çalışması gerekiyor. Ayrıca uzun süreli oturma izni ve belli bedel üzerinde ev alana vatandaşlık verilmesi büyük önem taşıyor’ diyor. 


Fuara kimler katıldı?

Cityscape Global’de bu yıl Türkiye’den 26 katılımcı yerini aldı. 41 bin metrekarelik fuar alanında toplam katılımcı sayısı ise 272 oldu. Fuara 100’ü aşkın ülkeden 45 binin üzerinde kişi katıldı. Türkiye’den emlak Konut, Ağaoğlu, Garanti Koza, Sinpaş GYO, Tahincioğlu, Kuzu Grup, İş GYO, Eroğlu Gayrimenkul, GAP İnşaat, Artaş İnşaat, Emay İnşaat, Özak GYO, Metal Yapı Konut, Tabanlıoğlu Mimarlık, Sabri Paşayiğit Mimarlık, Efekta Mimarlık, Emaar Türkiye gibi gayrimenkul ile mimarlık şirketleri fuarda yer aldı. 


CItyscape Turkey için geri sayım!

Türkiye’ye yabancı yatırımcı çekmek için yurtdışı tanıtım turuna hız kazandıran gayrimenkul şirketleri bu çalışmalara devam edecek. Eylül ayında Dubai’deki fuarda yerini alan şirketler, ekim ayında Kuveyt ve kasım ayında da Cidde Cityscape fuarlarına gidilecek.


Cityscape fuarlarının Türkiye temsilcisi ISTexpo Genel Müdürü İsmail Sezen ise ‘Cityscape Turkey’ fuarı için hazırlıklara başladıklarını söyledi. Sezen, “Geçtiğimiz yıl ilk kez düzenlenmiş olmasına rağmen oldukça önemli bir başarı sergileyen Cityscape Turkey fuarı da 2017 yılında yine Mart ayında İstanbul Kongre Merkezinde yerli ve yabancı yatırımcı ve konut alıcılarını Türk gayrimenkul sektörünün önemli firmaları ile bir araya getirecek. Bu kapsamda hem yurtiçi, hem de yurtdışında çok geniş tanıtım çalışmaları hızla devam ediyor. Fuarda projelerini sergileyecek firmalar yine özel indirim ve diğer çeşitli kampanyalarını ziyaretçilere sunacaklar” dedi. Dubai fuarını değerlendiren Sezen şunları söyledi: 


“Körfez Bölgesi yatırımcısı son zamanlarda yaşadığımız birçok gelişmeye rağmen, Türkiye’nin hala en cazip ve önemli yatırım merkezlerinden biri  olduğuna olan inançlarını, Türk projelerine göstermiş oldukları ilgi ile pekiştirmiş oldular. Bir nevi, Türk gayrimenkul sektörü Cityscape Global’da kendine  olan güveni tazelemiş oldu.”

 

Milliyet