Claudia İkitelli'ye yerleşiyor

Claudia İkitelli'ye yerleşiyorEdip İplik'in İkitelli'deki projesinin ilk müşterisi Claudia Roth...


Edip İplik'in İkitelli'de bulunan eski fabrikasının yerine inşa ettiği projenin ilk müşterisi Türkiye'nin yakından tanıdığı Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth oluyor. Claudia Roth, ilk daireyi almak için 10 Euro kapora da verdi

İKİTELLİ'DEKİ Edip İplik fabrikasını Lüleburgaz'a taşıyan Akın Holding, eski fabrikanın arazisine `212 İstanbul' adını verdiği alışveriş merkezi inşa ediyor. Basın Ekspres Yolu ile Bağcılar-İkitelli üst geçidinin kesiştiği köşede, 56 bin metrekare arsa üzerinde gerçekleştirilen proje 540 dairelik rezidansın ve alışveriş merkezinden oluşacak. Proje toplam 205 milyon Euro'ya malolacak. Konuyla ilgili düzenlenen basın toplantısında konuşan Akın Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Akın, inşa edilen rezidanstaki ilk daireyi ise Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth'a satma sözü verdiğini, hatta Roth'un 10 Euro kapora verdiğini söyledi.

TÜRKİYE'YE SIK SIK GELİYOR

ROTH insan hakları ihlalleriyle ilgili Türkiye'ye yaptığı denetim ziyaretleriyle biliniyor. Sık sık Türkiye'yi ziyaret eden Roth rezidansta alacağı daire ile Bağcılar'a yerleşmiş olacak. 212 AVM'nin tanıtım toplantısında konuşan 212 İstanbul CEO'su Aydın Bilgin `205 milyon Euro'ya mal olacak projenin kuvvetli bir marka karması olacak. İnşaatın birinci katına gelmemize rağmen kiralamalar başladı bile. İnşaatı 2009 yılının mayıs ayında tamamlamayı planlıyoruz' dedi. Bilgin `Projede 250 bin metrekare toplam alanda 70 bin metrekare kiralanabilir alanı olan bir alışveriş merkezi ve 40 katlı 530 dairelik bir rezidans bulunuyor' diye konuştu.

ORTAKLIĞA SICAK

ALIŞVERİŞ merkezine günde ortalama 30-40 bin ziyaretçi beklediklerini söyleyen Nuri Akın ise, merkezin içinde Media Markt, Praktiker ve Carrefour gibi büyük perakendecilerin de yer alacağını belirtti. Zeytinburnu'nda da bir arazileri olduğunu ve burayı da bir şekilde yatırıma dönüştürmeyi düşündüklerini söyleyen Akın, şu anda maddi bir sıkıntıları olmadığını ama bir ortaklık teklifi gelirse değerlendirebileceklerini söyledi. Akın, projedeki 1+1 ve 2+1 rezidans dairelerin ekonomik olmasının planlandığını da sözlerine ekledi. EKONOMİ SERVİSİ


Kendi kavşağını kendi yapıyor

BÖLGEDEKİ trafik sorununa da çözüm üretmek üzere bir proje yürüttüklerine dikkat çeken Akın, bir kavşak etüdü yaptırdıklarını ve bu özellikleriyle bir ilk oluşturduklarını kaydetti. Nuri Akın `Kavşak yaptırıyoruz, Bağcılar Belediyesiyle ortak. ancak bu kavşağın maliyetinin büyük bölümünü biz üstlendik. Kavşak 40 bin kişinin trafiğini kaldıracak şekilde planlandı. Bölgede zaten yoğun bir trafik var. Alışveriş merkezi ve rezidansın faaliyete geçmesiyle bu daha da artacak. Bu şekilde bu problemi de ortadan kaldırmış olacağız' diye konuştu. Verileyen bilgiye göre bu kavşak yaptırılmasaydı, ikinci bir Maslak Caddesi doğacak, Mahmutbey-Bağcılar ile İkitelli istikameti kilitlenecekti.

Star