Corio 6 AVM devralacak

Corio 6 AVM devralacakCorio, İstanbul, Antalya ve İzmir'de 6 AVM'yi devralmak için görüşmelere başladı.


Corio Türkiye CEO'su Özgül, "Grup, Türkiye ve Bulgaristan için 1.4 milyar euro ayırdı. Tamamını Türkiye'ye çekebiliriz" dedi..

Hollanda merkezli alışveriş merkezi yatırımcısı Corio, kriz öncesinde Anadolu şehirlerinde büyüme yönündeki planını, mevcut operasyonları devam ettirip büyük şehirlerde büyüme yönünde değiştirdi. Corio Türkiye CEO'su Koray Özgül, İstanbul,  İzmir  ve Antalya'da büyümek istediklerini söyleyerek şimdiden bu şehirlerde altı AVM ile görüşme halinde olduklarını kaydetti. Corio'nun Türkiye ve Bulgaristan'a 2010'a kadar 1.4 milyar euro yatırım öngördüğünü kaydeden Özgül, bu miktarın tamamını Türkiye'ye çekebileceklerini kaydetti.

HEDEFİ REVİZE ETTİ
Özgül, devralacakları alışveriş merkezlerinin, bir hipermarketi ve ekstra yatırımlar için yayılma alanı olan, en az 2 yıldır işletilme şerrti aradıklarını kaydetti. Özgül, görüşmelerde bazı AVM'lerin kendilerine ulaştığını bazılarına ise kendilerinin ulaştıklarını söyledi. Türkiye'de ticari gayrimenkul alanında yeni bir düzen oluştuğunu kaydeden Özgül, yatırımları yeniden gözden geçirdiklerini de kaydetti. Türkiye'de ilk aşamda 20 AVM hedefi koyduklarını söyleyen Özgül sayıyı 16 olarak revize ettiklerini de belirtti. Corio'nun kendi yatırımlarını kendi özkaynaklarıyla yaptığını vurgulayan Özgül, yatırım yönünden bir sıkıntı yok. Bizim için AVM'lerin sürdürülebilir kiralara sahip olması yeterli" dedi. Sadece bir AVM'si olanların işinin bu dönemde zorlaşacağını kaydeden Özgül, 2010'da çok sayıda devralma ile karşılaşılacağını sözlerine ekledi. Özgül, birçok AVM'nin hastaneye ya da otel yatırımına dönüşeceğine yönelik youmlara ise "AVM'lerin sadece karakterleri değişecek. Kimi elektronik kimi mobilya AVM'si olacak. Tüm AVM'ler farklılaşarak niş bir alan yakalayacaklar" diye konuştu.

TerasPark'ta çoğunluğu aldı ekonomik AVM'ye dönüştürecek
Denizli'de 2007'de yüzde 40 azınlık hissesini aldığı TerasPark Alışveriş Merkezi'nin dün itibariyle yüzde 11'ini alarak yüzde 51'lik çoğunluk hisse sahibi olan Corio, AVM'nin yapısını değiştirmeyi planlıyor. Özgül, 100'e yakın kiracıyla teker teker görüşerek hepsiyle "ekonomik" ürün satma konusunda anlaştıklarını söyledi. TerasPark'ı "Ekonomik ve aile AVM'sine dönüştürmeyi planladıklarını söyleyen Özgül, Tekzen Yapı Market, Ender Giyim ve Speed City eğlence merkezi ile anlaştıklarını bir sinema grubu ile de görüştüklerini söyledi. Özgül, yenileme çalışmalarına 5 milyon euro ayırdıklarını kaydetti.

16 AVM'ye çıkmayı hedefliyor
* Akmerkez
* Akkoza AVM (İnşaat halinde)
* Ada AVM- Adapazarı
* Tekira AVM - Tekirdağ
* Anatolium AVM- Bursa (İnşaat halinde)
* TerasPark - Denizli
* 365 AVM- Ankara
* Malatya AVM- Malatya(3. çeyrekta başlayacak)
* Tarsus - İskenderun( 3. çeyrekte başlayacak)
* Acıbadem projesi (Başlamadı)

250 TL'lik alışverişe çekilişle ev verecek

Capitol Alışveriş Merkezi, Audi kampanyasından sonra 1 Mart 2009 itibariyle ev kampanyasına başlıyor. Kampanya kapsamında Capitol mağazalarından toplam 250 YTL ve katları tutarında alışveriş yapan herkes, fatura / fiş karşılığında Bodrum'da 500 bin TL değerindeki Mesa Yalıkavak Evleri'nde dayalı döşeli bir villa kazanma şansı elde edecek. Evin içinde beyaz eşyadan vücut losyonuna kadar her şey olacak. Bodrum yolculuğu için valiz ve uçak bileti de Capitol'ün ödülüne dahil. Kampanya 15 Ağustos 2009 tarihinde sona erecek.

Doğuş: Moral verici harekete ihtiyaç var
Doğuş Otomotiv Scania-Krone-Meiller Genel Müdürü Tolga Senyücel, otomotiv sektöründe bu yıl yüzde 50'ye yakın düşüş olacağını ve ancak 2010 ortasına doğru toparlanma beklediklerini belirterek "Ticaret hacminin toparlanmasına ihtiyaç var. Ticaretin olmadığı, malların taşınmadığı ortamda insanlar böyle bir yatırım yapmıyor. Piyasaya moral verici hareketlerin gerçekleşmesi lazım" diye konuştu. Senyücel araç satışı ve ikinci el araçlara hız kazandıracak, 20 yaş üzerindeki ağır vasıtaları trafikten çekilmesini sağlayacak hurda teşviği ve beraberinde bir finansman paketi teşviğinin sektör için avantajlı olacağini söyledi.

Sabah