Corio, gözünü Anadolu'ya dikti

Corio, gözünü Anadolu'ya diktiCorio Türkiye İcra Kurulu Başkanı Koray Özgül, "Tatlı sularda oynamayı bıraktık, artık daha aktif olacağız. Anadolu şehirlerinde 'ilk', büyük şehirlerde 'farklı' olan alışveriş merkezlerini satın alacağız" dedi.


Akmerkez'in yüzde 46.9'unu alarak 2005'te Türkiye pazarına adım atan Hollandalı yatırım şirketi Corio'nun İcra Kurulu Başkanı Koray Özgül, Hollanda, İspanya, Fransa ve İtalya'dan sonra Türkiye'yi beşinci 'faaliyet bölgesi' ilan ettiklerini söyledi.

Koray Özgül, Corio'nun Türkiye'deki yeni stratejisini şöyle açıkladı:

"Bundan böyle tatlı sularda oynamayı bırakarak daha aktif olmaya karar verdik. Yeni stratejimiz, büyük şehirlerdeki 'farklı' alışveriş merkezleri ile Anadolu şehirlerindeki 'ilk' alışveriş merkezlerini satın almak olacak."

Büyük şehirlerde ilgilendikleri alışveriş merkezlerinin mutlaka 'farklı' olması gerektiğini ifade eden Koray Özgül, şunları söyledi:

"Önümüzdeki dönemde farklı olanlar ayakta kalacak. Örneğin Akmerkez, bölge ve müşteri profili açısından, Kanyon ve İstinye Park mimarisiyle farklı. Biz de farklı olanları satın alacağız."

Anadolu'daki alışveriş merkezlerini ise ilk olmalarının getireceği avantaj nedeniyle tercih edeceklerini kaydeden Özgül, şöyle konuştu:

"Adapazarı'ndaki Ada alışveriş merkezi 25 bin metrekare olmasına rağmen satın aldık. Çünkü Adapazarı'nın ilk alışveriş merkezi olacak. İlk olanlar en iyi markaları seçer ve her zaman önde olur. Bu nedenle küçük de olsa ilk yapılanları satın alacağız."

 

'Ortakla iş yapmak zor'

Yeni alışveriş merkezi alırken 'hissedar' olmak yerine 'yüzde 100'ünü alma' yolunu tercih edeceklerini kaydeden Özgül, şunları söyledi:

"Yatırım yapacağımız alışveriş merkezlerinin kontrolünü ele alacağız. Ortaklık her yerde bilinen bir şeydir. Ortakların çok iyi anlaşması, düşüncelerin eldiven gibi oturması lazım. Bu çok kolay değil. Ortaklar kendi başlarına çok iyi bir işadamları olabilir ama beraber iş yapabilmek çok kolay değil, hızı azaltıyor. Bazı bölgelerde yine de ortaklık olabilir. Mesela kaç tane Akmerkez var? Akmerkez benzeri bir yer olursa yine ortaklık yapılabilir."

 

'Fiyatlar gerileyecek'

İstanbul'daki alışveriş merkezi fiyatlarının 'hadleri aştığını' ifade eden Özgül, şöyle devam etti:

"İstanbul ve Ankara'da bundan sonra kim alışveriş merkezi alırsa çok ciddi risk alır. Ev fiyatları gibi alışveriş merkezi fiyatları da inecek. Artık denizde su bitti. Bazı alışveriş merkezlerinden çekilmeler başladı. Kiracılar seçici olmaya başladı. Daha kötüsü de olacak. İyi işletilmeyenler tasını tarağını toplayıp gidecek."

Yatırım tutarı 494 milyon dolara ulaştı

Alışveriş merkezi Tarih Corio'nun payı Yatırım değeri (Milyon $) Kiralanabilir alan (m2)

Akmerkez Nisan 2005 % 46.9 262 33.453

Acıbadem Kasım 2006 % 7 - 70.000

Teraspark Şubat 207 % 40 63 46.500

Bahçeşehir Mart 2007 % 50 60 70.000

Ada Mart 2007 % 100 65 25.000

365 Haziran 2007 % 100 44 28.000

Tekira Ekim 2007 % 100 - 30.600

Toplam - - 494 303.553

 

'Fazla yabancı yatırımcı yok'

Akmerkez'in satın alınması haberinin Avrupa'da büyük yankı uyandırdığını belirten Koray Özgül şöyle konuştu:

"Corio'nun Akmerkez'i alması hem iyi hem de kötü oldu. İyi oldu çünkü Türkiye'ye yönelik bir yatırım hevesi oluştu. Kötü tarafı da şu: Hemen arkasından piyasaya bir sürü firma doldu. Çok yabancı yatırımcı var deniyor ama bakarsanız sadece Cevahir'de Kuveytlileri ve Corio'nun yaptığı atakları görürsünüz. Bir de Multi'nin kendisinin yaptığı yerler var. Satın alma anlamında fazla bir şey yok."

'Türk insanı çok müzakereci'

Türkiye'de yabancı yatırımcının azlığını, Türk insanının müzakereciliğine bağlayan Koray Özgül, şöyle devam etti:

"Yabancıların ilgisi nedeniyle alışveriş merkezlerinin fiyatları hızla yükseldi. Türk insanı çok müzakereci. Bıçak kemiğe dayanana kadar müzakere ediyor. Bana kalırsa bu biraz da açgözlülük. Bu nedenle artık Avrupa'da Türkiye yerine Ukrayna ve Sırbistan konuşuluyor."

(Milliyet)