Corio, Ikea'yı transfer etti

Corio, Ikea'yı transfer etti

Ikea'nın 2008'den sonra Türkiye'de açacağı mağazalar Corio ile Maya Holding'in birlikte yapacakları alışveriş merkezlerinde yer alacak. İşbirliği kapsamındaki ilk mağaza Bursa'da, ikincisi Ankara'da açılacak

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Dünyaca ünlü mobilya ve dekorasyon mağaza zinciri Ikea, Corio'ya transfer oldu! Ikea'nın 2008'den itibaren Türkiye'de açacağı mağazalar, Maya Holding'in Corio'yla birlikte yapacağı alışveriş merkezlerinde yer alacak.
Corio ile Ikea işbirliğinin ilk halkası Bursa'da hayata geçirilecek. Bursa otogarının yanındaki arsada inşa edilecek olan alışveriş merkezindeki Ikea mağazası nisanda açılacak.
Türkiye'de bugüne kadar üç mağaza açan Ikea, Metro Group'un Ümraniye'de inşa ettiği Meydan Alışveriş Merkezi ile Multi Turkmall'un Forum İstanbul ve Forum Bornova alışveriş merkezlerinde kiracı olarak faaliyet gösteriyor.
Corio Türkiye İcra Kurulu Başkanı Koray Özgül, Ikea ile Corio'nun Türkiye'de stratejik partner olma kararı aldıklarını ve Corio'nun Türkiye'de yapacağı alışveriş merkezlerinde Ikea'nın ana kiracı olacağını söyledi.
Maya Holding İş Geliştirme Müdürü Kerem Zeren de Ikea ile Corio arasındaki anlaşmaya ilişkin geniş açıklamanın yakında yapılacağını belirterek, "Ikea bundan sonra Maya Holding'in yapacağı alışveriş merkezlerinde yer alacak. Yönetim, Ikea'nın artık başka projelerde yer almasını istemiyor" dedi.
Zeren, Ikea'nın Bursa'dan sonra  Ankara  Eryaman'da yapılacak alışveriş merkezinde de yer alacağını belirterek, 2012'ye kadar içinde Ikea olan 8 alışveriş merkezi açmayı planladıklarını söyledi. Adana, Antalya, Eskişehir, Konya, Kayseri'de Ikea mağazası açacaklarını belirten Zeren, nüfusu bir milyonun üzerinde olan bütün şehirlerde alışveriş merkezi kurma hedefinde olduklarını kaydetti.Sessiz sedasız açıldı
İsveç kökenli Ikea mağazasının Türkiye'deki franchise haklarının yüzde 85'i Maya Holding'e bağlı Mapa şirketinin, yüzde 10'u Multi Turkmall'un ve yüzde 5'i de yöneticilerin elinde bulunuyor.
Ikea'nın Corio'ya transferinin gerçekleştiği günlerde, İstanbul Otogarı'nın yanında inşa edilen Forum İstanbul projesi kapsamındaki Ikea mağazası törensiz açılmıştı.Ortaklar inceleme gezisinde


 Dünyanın 67 ülkesinden 1000 firmanın stand açtığı, 2 bin 250 perakendecinin yer aldığı ve 10 bin profesyonel ziyaretçinin takip ettiği Mapic 2007 fuarında Türkiye'den de Multi Turkmall, Rönesans, Maya, Öncüoğlu, A Tasarım ve Alkaş Danışmanlık stand açtı.
Kütahya Şeker Fabrikası'nın arsasında ortak olarak yeni bir alışveriş merkezi kurmaya hazırlanan Nahit Kiler ve Aziz Torun da fuardaydı. Ortaklar, 'dünyadaki trendi yakından gözlemek amacıyla' fuara katıldıklarını söylediler.
Alkaş Danışmanlık'ın sahibi Avi Alkaş da yabancı yatırımcıların Türkiye'deki projelerle çok yakından ilgilendiğini vurguladı.'Fransa, hipermarket yasağını kaldırıyor'


Türkiye'de üç büyük alışveriş merkezini faaliyete geçiren ve 25 alışveriş merkezi yatırımını devam ettiren Multi Turkmall şirketinin CEO'su Levent Eyüboğlu, şehir merkezlerine hipermarket yasağı getiren yasa taslağının ticareti engelleyici hükümlere sahip olduğunu söyledi.
Şehir içinde hipermarket yasağının Fransa'daki 'ticaret izni'ne benzer bir taslak olduğunu belirten Eyüboğlu, "Fransa bu yasağı 20 yıl uyguladı. Bu yasa ticareti engellediği, gelişmeyi önlediği için bu yıl kaldırılıyor" dedi.
Levent Eyüboğlu, Fransa'nın Cannes şehrinde düzenlenen uluslararası alışveriş merkezleri fuarı Mapic'te düzenlediği basın toplantısında, ticaretin önünü tıkayan 'ticaret izni' uygulamasına Fransa'da son verileceğini kaydederek, "Fransa'da bu yasak yüzünden perakende bitmişti. Sektör nefes alamıyordu. Bu yasa nedeniyle yeni proje yapılamıyordu" dedi. Eyüboğlu şunları söyledi:
"İngiltere'de de alışveriş merkezlerini şehir dışına taşıdıklarında şehir içinde ticaret öldü. Onun üzerine panik halinde alışveriş merkezlerini şehir merkezine nasıl entegre ederiz diye telaşa düştüler. O nedenle bir karar alınırken ilerde daha kötü sonuçlar doğurmaması için dikkat edilmesi lazım."5 milyar dolarlık yatırım
Türkiye'de 2003 yılından bu yana Multi Turkmall yatırımlarının 5 milyar dolara ulaştığını açıkladı. Eyüboğlu, Cannes'da düzenlenen alışveriş merkezi fuarı Mapic'te, Türkiye'de devam eden 25 alışveriş merkezi yatırımını sergilediklerini ve "Türkiye'ye müthiş bir ilgi olduğunu" söyledi.
(Milliyet)

pus